Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Guantanamo zwalnia więźniów. Sześciu trafiło do Urugwaju

0
Podziel się:

Nie zostali oni oskarżeni o przestępstwa. Amerykańskie władze twierdzą, że nie stanowią zagrożenia.

Niektórzy więźniowie Guantanamo nawet przez 10 lat nie doczekali się procesu</br>
Niektórzy więźniowie Guantanamo nawet przez 10 lat nie doczekali się procesu</br> (Kathleen T. Rhem/US Department of Defense/<br/>Public Domain)

To czterech Syryjczyków, Tunezyjczyk i Palestyńczyk, którzy będą mieli status uchodźców. W Guantanamo byli przetrzymywani przez ponad 12 lat.

Nie zostali oni oskarżeni o przestępstwa. Amerykańskie władze twierdzą, że nie stanowią zagrożenia.

Urugwaj jest pierwszym krajem Ameryki Południowej, który przyjął więźniów z Guantanamo.

Otwarte w styczniu 2002 roku przez ówczesnego prezydenta USA George'a W. Busha więzienie w bazie Guantanamo krytykowane jest przez obrońców praw człowieka, gdyż niektórzy osadzeni są tam przetrzymywani przez 10 lat lub dłużej, choć nie postawiono im zarzutów ani nie przeprowadzono procesu. Trafiały tam osoby podejrzewane o udział w zamachach terrorystycznych, domniemani członkowie Al-Kaidy oraz afgańscy talibowie.

Prezydent Barack Obama już podczas swojej pierwszej kampanii prezydenckiej zobowiązał się do zamknięcia więzienia, jednak nie ma chętnych do transferu więźniów. Za prezydentury Busha oraz Obamy zwolniono jednak ponad 600 więźniów; większość trafiła do swoich krajów. W więzieniu pozostało obecnie 136 osadzonych. Prawo zabrania przewiezienia więźniów do USA.

Czytaj więcej w Money.pl
Raport o torturach CIA. Będzie publikacja W przyszłym tygodniu Senat USA opublikuje streszczenia swego raportu na temat brutalnych przesłuchań, jakie CIA prowadziła w tajnych ośrodkach za czasów prezydenta George'a W. Busha.
Znany polityk zastąpi byłego partyzanta W drugiej turze głosowania zwyciężył - według sondaży exit poll - kandydat lewicowej koalicji rządzącej.
Anglicy zaostrzają prawo antyterrorsytyczne _ - Nie staliśmy przed tak wielkim zagrożeniem od czasu zamachów 11 listopada 2001 roku _ - mówi szefowa brytyjskiego MSW.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)