Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wojna w Jemenie. Bojownicy przejęli media

0
Podziel się:

Bojownicy ostrzelali konwój premiera Chalida Bahaha, ale nikomu nic się nie stało - napisała na Twitterze minister informacji Nadia as-Sakaf.

Wojna w Jemenie. Bojownicy przejęli media
(AP/FOTOLINK/East News)
bFghJqBN

Co najmniej dziewięć osób zginęło w Jemenie w wymianie ognia między armią a szyickimi rebeliantami z ruchu Huti niedaleko pałacu prezydenckiego w Sanie. Bojownicy przejęli tego dnia państwowe media i ostrzelali konwój z premierem.

Według przedstawiciela władz, na którego powołuje się agencja AFP, w ostrzale rannych zostało także ponad 60 osób.

Wieczorem w poniedziałek media państwowe nadal były w rękach ruchu Huti, ale obie strony przestrzegały zawieszenia broni.

bFghJqBP

Po ataku przedstawiciel wojska powiedział BBC News, że był on sprowokowany przez Huti. Z kolei kanał telewizyjny rebeliantów doniósł, że starcia wybuchły, gdy żołnierze zaczęli strzelać do patrolu rebeliantów.

Bojownicy ostrzelali konwój premiera Chalida Bahaha, ale nikomu nic się nie stało - napisała na Twitterze minister informacji Nadia as-Sakaf. Do ataku doszło po wyjściu premiera ze spotkania z prezydentem; celem ich rozmowy było rozwiązanie kryzysu politycznego, w następstwie którego doszło do starć szyickich bojowników z armią.

Rzecznik rządu oświadczył, że ostrzelanie konwoju było próbą zamachu na premiera.

Minister Sakaf powiadomiła też, że rebelianci opanowali państwową agencję prasową oraz telewizję państwową. Nazwała to _ krokiem ku zamachowi stanu _. Więcej szczegółów nie ujawniła.

bFghJqBV

Rebelianci opanowali Sanę we wrześniu ub.r. Na mocy wynegocjowanego przez ONZ porozumienia pokojowego zgodzili się wycofać ze stolicy, gdy powstanie nowy rząd jedności narodowej. Jednak pozostali w Sanie i dodatkowo zwiększyli od tamtej pory obecność w głównie sunnickich częściach kraju - na zachodzie i w środkowym Jemenie.

Popierany przez Iran ruch Huti od lat żąda autonomii dla zajmowanych przez siebie terytoriów na północy Jemenu i oskarża prezydenta Abd ar-Raba Mansura al-Hadiego o autokratyczne rządy. Rebelianci zaprzeczają, jakoby byli popierani przez władze w Teheranie.

Członkowie ruchu Huti są wyznawcami imamizmu - głównego szyickiego nurtu uznającego 12 imamów. Ugrupowanie bierze nazwę od Husejna Badra Edina al-Hutiego, zabitego przez wojsko we wrześniu 2004 roku.

Jemen jest jednym z najuboższych państw arabskich i przyczółkiem Al-Kaidy Półwyspu Arabskiego (AQAP) - organizacji od kilku lat uważanej przez USA za najbardziej niebezpieczny odłam tej siatki terrorystycznej. Stanowi też ważny punkt transportu ropy naftowej z Arabii Saudyjskiej, która jest największym producentem tego surowca na świecie.

bFghJqBW

Liczący 25 milionów ludzi Jemen wciąż nie może odzyskać wewnętrznej stabilności po wieloletnich rządach obalonego w 2011 r. przez społeczną rewoltę dyktatorskiego prezydenta Alego Abd Allaha Salaha. Konsolidację państwa utrudniają wywrotowa działalność Al-Kaidy i ujawniający się na południu separatyzm plemienny.

Czytaj więcej w Money.pl
Walki w Jemenie. Ostrzelany wóz premiera Huti ostrzelali konwój premiera Chalida Bahaha, ale nikomu nic się nie stało - napisała na Twitterze minister informacji Nadia as-Sakaf.
Kijów: Rosjanie odwołali zawieszenie broni W wydanym w nocy oświadczeniu, MSZ pisze, że Moskwa powinna ponownie podpisać grafik wprowadzenia porozumień z Mińska.
Zatrzymano Francuzów powiązanych z Al-Kaidą Do zorganizowania zeszłotygodniowych zamachów w Paryżu przyznała się jemeńska komórka Al-Kaidy.
bFghJqCq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)