Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jarosław Junko
|

Wojna na Ukrainie. Poroszenko do Merkel: świat powinien potępić agresora

0
Podziel się:

Prezydent Ukrainy zaapelował do Unii Europejskiej i całej wspólnoty międzynarodowej o ostrą reakcję na działania bojowników prorosyjskich i Rosji.

Wojna na Ukrainie. Poroszenko do Merkel: świat powinien potępić agresora
(PAP/EPA)

Świat powinien zdecydowanie potępić agresora, który łamie porozumienia pokojowe i prowadzi działania wojenne w samym centrum Europy - oświadczył we wtorek prezydent Ukrainy Petro Poroszenko w rozmowie telefonicznej z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

Do rozmowy doszło w godzinach wieczornych i dotyczyła ona walk w mieście Debalcewe w obwodzie donieckim, gdzie rządowe siły Ukrainy - mimo porozumienia pokojowego z Mińska - atakowane są przez popierane przez Kreml oddziały separatystów prorosyjskich.

_ - Jest to cyniczny zamach na mińskie ustalenia _ - powiedział Poroszenko, cytowany przez swoje służby prasowe.

Prezydent Ukrainy _ zaapelował do Unii Europejskiej i całej wspólnoty międzynarodowej o ostrą reakcję na działania bojowników prorosyjskich i Rosji _ - czytamy w komunikacie.

Poroszenko zwrócił się także do stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ, by _ nie dopuścili oni do złamania podstawowych zasad i norm _ tej organizacji oraz zapobiegli działaniom wojennym w centrum kontynentu.

We wtorek wieczorem dowództwo ukraińskich sił rządowych przyznało, że część Debalcewe została opanowana przez przeciwnika. - _ Bojownicy utrzymywali ogień przez cały dzień, w wyniku czego część Debalcewe została przez nich zajęta _ - powiedział na zwołanej w trybie pilnym konferencji prasowej rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) w Kijowie Andrij Łysenko.

Separatyści mówili wcześniej, że ich oddziały całkowicie otoczyły miasto, które jest ważnym punktem kolejowo-drogowym na wschodniej Ukrainie.

Wałerij Czałyj, wiceszef administracji Poroszenki zapowiedział - również we wtorek wieczorem - że dalsze działania Ukrainy w Donbasie będą - jak i dotychczas - koordynowane z jej partnerami międzynarodowymi. _ Wyniki będą widoczne już jutro _ - oświadczył.

Władze Ukrainy oskarżają Rosję i separatystów o złamanie ustaleń pokojowych z ub. tygodnia w Mińsku, gdzie postanowiono, że po ogłoszeniu zawieszenia broni rozpocznie się wycofywanie ciężkiego uzbrojenia z linii walk w Donbasie, po czym między siłami ukraińskimi i rebeliantami zostanie utworzona strefa buforowa.

Poroszenko ostrzegał wcześniej, że w razie złamanie porozumień z Mińska ogłosi stan wojenny na terytorium całego państwa.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/195/m334787.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/zawieszenie-na-ukrainie-armia-na-razie-nie,69,0,1713733.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Ukraina po zawieszeniu broni. Są "incydenty" Według relacji rzecznika ukraińskiego sztabu generalnego, po ogłoszeniu rozejmu na linii walk dochodziło do lokalnych incydentów, jednak systematyczny ogień nie był prowadzony.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/77/m334413.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wojna-na-ukrainie-separatysci-szykuja,243,0,1707251.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Szykują się kolejne ciężkie walki na Ukrainie - _ Wojska rosyjsko-terrorystyczne gromadzą siły do dalszych działań ofensywnych na kierunku debalcewskim i mariupolskim _ - powiedział przedstawiciel Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/11/m334091.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wojna-na-ukrainie-msz-ostrzega-przed-pobytem,251,0,1704187.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) MSZ wzywa do wyjazdu ze wschodu Ukrainy Chodzi przede wszystkim o obwody doniecki i ługański, a także półwysep krymski.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)