Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wojna domowa w Syrii. Skarga na amerykańskiego senatora

0
Podziel się:

Według władz w Damaszku wizyty te naruszały suwerenność kraju.

John McCain
John McCain (United States Congress)

Syria złożyła w ONZ skargę między innymi na amerykańskiego senatora Johna McCaina i byłego szefa francuskiej dyplomacji Bernarda Kouchnera, twierdząc, że wjechali oni do Syrii, choć nie mieli wiz. Według władz w Damaszku wizyty te naruszały suwerenność kraju.

Jak pisze w poniedziałek agencja Reutera, syryjski ambasador przy ONZ Baszar Dża'afari wezwał sekretarza generalnego ONZ Ban Ki Muna i Radę Bezpieczeństwa ONZ do wywarcia presji na rządy, by _ podjęły niezbędne kroki przeciwko obywatelom, którzy nielegalne wjeżdżają na terytorium Syrii . - Takie działania są jawnym naruszeniem suwerenności Syrii i rezolucji Rady Bezpieczeństwa _ dotyczących tego kraju - podkreślił w liście z datą 30 grudnia Dża'afari. Do listu w poniedziałek dotarł Reuters.

Syryjski dyplomata ubolewa z powodu nielegalnego wjazdu _ niektórych dziennikarzy i znanych postaci _ do kraju i wymienia m.in. nazwisko McCaina. Twierdzi, że były kandydat Republikanów na prezydenta USA w czerwcu 2013 r. wjechał do Syrii bez wizy. Rzecznik McCaina informował wówczas, że senator odwiedził Syrię miesiąc wcześniej i spotkał się z niektórymi syryjskimi rebeliantami.

Dża'afari skrytykował też Kouchnera za wizytę w listopadzie 2014 r., byłego dyplomatę USA Petersa Galbraitha za wizytę w grudniu 2014 r., innych amerykańskich polityków i dowódców wojskowych, a także byłego polityka z Kuwejtu, Walida al-Tabtaba'iego, który miał odwiedzić kraj we wrześniu 2013 r.

W oświadczeniu McCain ocenił, że _ smutną, ale niezaskakującą prawdą _ jest to, iż reżim Baszara el-Asada bardziej od masakry 200 tys. mężczyzn, kobiet i dzieci obchodzi jego wizyta w Syrii i spotkanie z _ odważnymi Syryjczykami, walczącymi o wolność i godność . - To, że społeczność międzynarodowa praktycznie nic nie zrobiła, by obalić ten przerażający reżim pomimo jego zbrodni, to plama na naszym zbiorowym sumieniu _ - uważa McCain.

Czytaj więcej w Money.pl
Zniszczyli meczyty i uprowadzili dychownych Dżihadyści wysadzili w powietrze w ciągu ostatnich godzin cztery sunnickie meczety-mauzolea w centrum okupowanego przez nich Mosulu na północy Iraku.
Sprawdź, ile osób zginęło do tej pory w Syrii W minionym roku konflikt zbrojny w Syrii pochłonął 76 021 ofiar, z czego nieco mniej niż połowa to cywile
Głodówka ponad tysiąca Syryjczyków - _ Niektórzy z głodujących zostali skazani na 30 lat jedynie za udział w pokojowych manifestacjach, a inni zostali uwięzieni w sposób arbitralny _ - mówi jeden z odsiadujących wyrok.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)