Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wojna w Syrii. Protest głodowy setek więźniów w mieście Hims

0
Podziel się:

- Niektórzy z głodujących zostali skazani na 30 lat jedynie za udział w pokojowych manifestacjach, a inni zostali uwięzieni w sposób arbitralny - mówi jeden z odsiadujących wyrok.

Jeden z pierwszych protestów przeciw reżimowi Baszara el-Asada</br>Homs, 2011 rok
Jeden z pierwszych protestów przeciw reżimowi Baszara el-Asada</br>Homs, 2011 rok (Bo yaser/wikimedia (CC BY-SA 3.0))

Setki więźniów, w większości sumienia, przetrzymywanych w Hims w środkowo-zachodniej Syrii prowadzą strajk głodowy w proteście przeciwko przedłużającym się aresztom i złemu traktowaniu - przekazał dziś jeden z osadzonych.

_ - Ponad 1000 osób głoduje od czterech dni _ - poinformował agencję AFP w rozmowie telefonicznej więzień przedstawiający się jako _ Homsi _. Jak powiedział, niektórzy z głodujących _ zostali skazani na 30 lat jedynie za udział w pokojowych manifestacjach _, a inni zostali _ uwięzieni w sposób arbitralny _.

_ - Sam siedzę w więzieniu od siedmiu lat, a jestem oskarżony o popełnienie brutalnych czynów w czasie rewolucji przeciwko reżimowi Baszara el-Asada. To bez sensu _ - relacjonował, nawiązując do rewolty, która wybuchła w Syrii w marcu 2011 roku.

Według niego kilkunastu głodujących straciło przytomność z powodu nieprzyjmowania jedzenia. _ - Wśród osadzonych są lekarze, farmaceuci, którzy się nami zajmują. Ale nie mamy żadnych lekarstw _ - dodał.

Organizacje broniące praw człowieka regularnie oskarżają reżim Asada o fabrykowanie fałszywych oskarżeń wobec podejrzanych.

Opozycyjne Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka, które także poinformowało o strajku głodowym w Hims, na 200 tys. ocenia liczbę osób uwięzionych od wybuchu ruchu sprzeciwu, który przerodził się w rebelię zbrojną przeciwko Asadowi. Według tej organizacji wielu więźniów już zakończyło wyroki, ale nadal nie odzyskali oni wolności.

Syryjskie więzienia są znane z tortur i złego traktowania osadzonych. W ostatnim raporcie Obserwatorium informowało, że od 2011 roku za kratami zmarło ok. 12 tys. ludzi.

Czytaj więcej w Money.pl
Odnaleziono zbiorowy grób. Ponad 230 ciał Liczba członków plemienia Szuaitat zabitych przez dżihadystów wzrosła do 900.
Izrael wspiera syryjskich rebieliantów. Po co? Obserwatorzy ONZ są obecni na Wzgórzach Golan od 1974 roku, kiedy to Syria i Izrael uzgodniły powstanie strefy buforowej oddzielającej oba państwa.
Mieli jechać na wojnę. Zostali aresztowani Islamiści w wieku 20-30 lat, z których większość to etniczni Uzbecy pochodzący z północy Tadżykistanu, należą do Dżamaat Ansarullah
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)