Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wniosek o wydanie Romana Polańskiego już w sądzie

0
Podziel się:

Polański ścigany jest przez amerykański wymiar sprawiedliwości za gwałt na nieletniej sprzed prawie 40 lat.

Wniosek o wydanie Romana Polańskiego już w sądzie
(PAP/Stanisław Rozpędzik)

Wniosek o wydanie Romana Polańskiego do Stanów Zjednoczonych jest już w sądzie. Dzisiaj przesłała go tam krakowska prokuratura razem ze swoim wnioskiem o stwierdzenie dopuszczalności ekstradycji.

Polański ścigany jest przez amerykański wymiar sprawiedliwości za gwałt na nieletniej sprzed prawie 40 lat. Prokuratorzy stwierdzili, że nie ma formalnych przeszkód, aby wydać Romana Polańskiego do Stanów Zjednoczonych.

_ - Przeszkodą nie jest ani polskie obywatelstwo reżysera, ani przedawnienie czynu za który jest ścigany według polskiego kodeksu karnego _ - wyjaśnia w rozmowie z IAR prokurator Bogusława Marcinkowska. Na razie nie wiadomo kiedy sąd zajmie się wnioskiem.

Jak dowiedziała się Informacyjna Agencja Radiowa w sądzie, tego typu wnioski są czasem rozpatrywane przez kilka miesięcy. Nawet jeżeli sąd uzna, że należy wydać reżysera w ręce amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości i tak ostateczną decyzję o ekstradycji artysty podejmie minister sprawiedliwości.

W 1977 roku Roman Polański został oskarżony o gwałt na 13-letniej dziewczynce. W ramach umowy reżyser przyznał się do jednego z zarzutów i za karę spędził 42 dni na obserwacji psychiatrycznej. Gdy jednak dowiedział się, że sędzia chce wycofać się z porozumienia, co może oznaczać dla niego więzienie, wyjechał ze Stanów Zjednoczonych do Francji. Od tego czasu władze USA traktują go jako zbiega.

Czytaj więcej w Money.pl
"Poważne uchybienia" w sprawie Polańskiego Reżyser zgłosił się do więzienia stanowego i został stamtąd po 42 dniach zwolniony.
Polański przesłuchiwany. Co z deportacją? Wydania reżysera domagają się Stany Zjednoczone. Polański stawił się w krakowskiej prokuraturze z dwoma obrońcami.
Zabójca żony Polańskiego chce ślubu w... Nie ma jeszcze terminu ślubu i para ma trzy miesiące na zawarcie związku.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)