Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wizyta przedstawicieli tunezyjskiej konstytuanty jutro w Sejmie

0
Podziel się:

Przedstawiciele tunezyjskiej konstytuanty wezmą udział w specjalnym seminarium poświęconym polskim doświadczeniom w przywracaniu demokracji.

Wizyta przedstawicieli tunezyjskiej konstytuanty jutro w Sejmie
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Przedstawiciele Zgromadzenia Konstytucyjnego Tunezji spotkają się jutro w Sejmie z marszałek Ewą Kopacz, b. prezydentem Lechem Wałęsą, b. premierem Tadeuszem Mazowieckim i byłymi działaczami opozycji demokratycznej.

Przedstawiciele tunezyjskiej konstytuanty wezmą udział w specjalnym seminarium poświęconym polskim doświadczeniom w przywracaniu demokracji.

Podczas seminarium głos zabiorą m.in. były prezydent Lech Wałęsa, były premier Tadeusz Mazowiecki i byli działacze opozycji, obecnie doradcy prezydenta Jan Lityński i Henryk Wujec.

Seminarium będzie dotyczyć m.in. polskiej konstytucji, monitoringu instytucjonalnego i społecznego procesu wyborczego, rozwoju demokracji wielopartyjnej w Polsce, polskiego parlamentaryzm po 1989 roku i reformy samorządowej.

"Po arabskiej wiośnie Tunezja jest tym krajem, gdzie dzieją się dobre rzeczy. Tunezja czeka na pomoc Europy, a my jako członkowie UE, kraj, który ma swoją historię w budowaniu demokracji, zaprosiliśmy przewodniczącego tunezyjskiego parlamentu do Polski, by spotkał się z budowniczymi polskiej demokracji" - podkreśliła marszałek Sejmu Ewa Kopacz w rozmowie z dziennikarzami.

Zaznaczyła, że w seminarium wezmą udział ludzie, którzy "budowali historię naszej demokracji". Według Kopacz Tunezyjczycy, są wielkimi zwolennikami demokracji i podziwiają przemiany, które zaszły w Polsce.

Wizyta przedstawicieli tunezyjskiego Zgromadzenia Konstytucyjnego i ich udział w seminarium będzie - zdaniem marszałek Sejmu - dowodem na to, że "Polska jako kraj, który przeszedł tę przemianę i ma swoje dobre doświadczenia, chce się podzielić z innymi i pomóc w budowaniu demokracji w Tunezji i pokazać jak tworzona była u nas konstytucja".

Jak podkreślono w komunikacie Kancelarii Sejmu, wizyta tunezyjskiej delegacji wpisuje się w trwające obecnie prace nad konstytucją Tunezji i budowę demokratycznych struktur tego państwa.

Zgromadzenie Konstytucyjne Tunezji wyłonione zostało w wyniku wyborów w październiku 2011 r. 217-osobowe gremium dostało rok na opracowanie projektu konstytucji i przeprowadzenie wyborów parlamentarnych. W Zgromadzeniu koalicję dysponującą 138 głosami stworzyła islamistyczna Partia Odrodzenia z Kongresem na rzecz Republiki oraz Demokratycznym Forum na rzecz Pracy i Wolności.

W grudniu 2011 Zgromadzenie Konstytucyjne wybrało głowę państwa - Monsifa Marzukiego, demokratę, obrońcę praw człowieka i lidera centrolewicowego Kongresu na rzecz Republiki. Wkrótce potem misję tworzenia rządu przejściowego otrzymał Hamadi Dżebali z Partii Odrodzenia.

Bezpośrednim impulsem rozpoczęcia się społecznej rewolty w Tunezji stało się wydarzenie z grudnia 2010 roku, kiedy to 26-letni Mohamed Bouazizi podpalił się przed budynkiem rządowym, gdy po raz kolejny został upokorzony przez policję, która skonfiskowała jego wózek z owocami. Stanowił on jego jedyne źródło dochodu.

Akt samospalenia był bezpośrednią przyczyną protestów przeciwko niskim standardom życia, które rozprzestrzeniły się po całym kraju doprowadzając do obalenia wieloletnich rządów prezydenta Zina el-Abidina Ben Alego. Arabska wiosna ogarnęła następnie m.in. Egipt, Libię, Bahrajn, Syrię i Jemen.

Czytaj więcej o walce o demokrację w Money.pl
To koniec demokracji w Unii? Przez kryzys Widać oznaki pełzającej delegitymizacji elit rządzących - pisze belgijski dziennik _ Le Soir _.
Jaser Arafat otruty? Sensacyjne śledztwo Badania ubrań Arafata i przedmiotów, których używał przed śmiercią, przeprowadziło specjalistyczne laboratorium w Lozannie na zlecenie Al-Dżaziry.
Monti upomina Ukrainę. "Bądźcie cywilizowani" Premier Włoch Mario Monti podczas wizyty w Kijowie z okazji finałowego meczu na Euro 2012 rozmawiał krótko z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)