Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
windykacja
18.03.2013 23:39

Windykacyjne sms-y zmorą Polaków. Co z nimi robić?

Osoby, które nie mają długów a otrzymują sms-y od firm windykacyjnych z prośbą o pilny kontakt mogą je zbagatelizować - twierdzi wiceminister sprawiedliwości Wojciech Hajduk.

Podziel się
Dodaj komentarz
(TommL/iStockphoto)

Osoby, które nie mają długów a otrzymują sms-y od firm windykacyjnych z prośbą o pilny kontakt mogą je zbagatelizować - twierdzi wiceminister sprawiedliwości Wojciech Hajduk. Jeśli jednak pojawiają się zbyt często o takim fakcie należy powiadomić policję.

- _ To dlatego, że o ile przypominanie dłużnikom o spłacie długu w formie sms-a nie jest naganne o tyle już nękanie sms-ami jest niedopuszczalne _ - podkreśla wiceminister. _ - Nie ma nic złego w tym, że wierzyciel wzywa dłużnika do zapłaty roszczenia, ale wysyłanie do innych osób sms-ów, które tylko wzbudzają obawy a niczego nie wyjaśniają jest niedopuszczalne _ - twierdzi wiceminister.

Dlatego jeśli sms-y od firm windykacyjnych będą się pojawiać zbyt często nawet w stosunku do dłużników adwokat Beata Cywińska radzi by zgłaszać taki fakt organom ścigania. Jeśli ktoś jest dłużnikiem nie oznacza, że nie ma prawa do prywatności, że możemy go nękać.

- _ Firma windykacyjna to nie komornik. Oni nie mogą używać żadnych środków przymusu. Powinni jedynie mediować aby skłonić dłużnika do uregulowania długu _ - tłumaczy w rozmowie z IAR Cywińska. Błędne sms-y to zwykle efekt braku aktualizacji numerów telefonu. - _ Wiadomości wysyłane są automatycznie. Ustawia się godzinę i nikt tego później nie weryfikuje _ - dodaje Cywińska.

Najczęściej pojawiające się treści brzmią: _ - Skontaktuj się w celu wyjaśnienia sprawy _ lub _ Prosimy o pilny kontakt pod numer x _. Sms-y wysyłane są także do dłużników wobec, których zobowiązanie się już przedawniło albo zostało spłacone.

Czytaj więcej w Money.pl
Windykatorzy zapukają do drzwi. Bo nie oddali... Problem dotyczy ponad 4 tys. osób, szacowane zadłużenie sięga ok. 1 mln zł.
Nie masz długów, a sąd każe zapłacić. To może zdarzyć się i tobie Nowe sądy są rajem dla oszustów? Weryfikujemy mity.
Zadłużone mieszkanie? Tak to rozwiązali 101 zadłużonych mieszkańców lokali komunalnych w Toruniu odpracowało do tej pory ponad 140 tys. zł długów. Rok temu miasto uruchomiło program odpracowywania zaległości przez prace porządkowe i remontowe.
Tagi: windykacja, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz