Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nie masz długów, a sąd każe zapłacić. To może zdarzyć się i tobie

0
Podziel się:

Nowe sądy są rajem dla oszustów? Weryfikujemy mity.

Nie masz długów, a sąd każe zapłacić. To może zdarzyć się i tobie
(Reporter)

Aktualizacja: 15:43

Do e-sądu wpłynęło dotychczas ponad cztery miliony spraw, z czego 98 procent zostało już załatwionych. Jak informują sędziowie, coraz częściej obywatele korzystają z prawa do sprzeciwu, którego złożenie w terminie automatycznie wstrzymuje wydany przez e-sąd nakaz zapłaty.

Jeśli nie jesteśmy nic nikomu winni, ale sprzeciwu nie wniesiemy, to zapłacić musimy, albo długiem zajmie się komornik. Jak to możliwe, że sąd każe nam spłacać nieistniejące należności? Pojawiają się informacje, że e-sąd służy coraz częściej wyłudzeniom. Wierzyciele, często firmy windykacyjne, mają możliwość przez nie domagać się roszczeń nieistniejących, tych samych po kilka razy lub nawet przedawnionych.

Sąd bierze pod uwagę przedawnienie roszczenia tylko wtedy, jeśli sam pozwany o to zawnioskuje. Bez podniesienia tego zarzutu przez pozwanego - jak wyjaśnia przewodnicząca VI Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego Lublin-Zachód Anna Brenk-Czapska - dla sądu nie ma znaczenia, kiedy powstał dług.

Jednocześnie przewodnicząca przypomina, że wraz z nakazem zapłaty pozwany otrzymuje szczegółowe pouczenie, w jaki sposób i w jakim terminie może wnieść sprzeciw. Jeśli zrobi to w ciągu 14 dni od otrzymania nakazu zapłaty, wydany nakaz traci moc, a sprawa jest przekazywana do sądu do tradycyjnego postępowania.

_ Ciekawy wywiad [ ( http://static1.money.pl/i/h/149/m174997.jpg ) ] (http://manager.money.pl/ludzie/wywiady/artykul/kruk;tak;pracuje;windykator,136,0,945032.html) *Kruk: Taka jest prawda o pracy windykatora * _ - U nas nie spotkasz facetów o dużych karkach - _ mówi prezes Piotr Krupa. - Sprzeciw nie wymaga szczegółowego uzasadnienia i przedstawienia dowodów. Pozwany powinien wskazać jedynie zarzuty, co do istoty sprawy, a tak naprawdę wystarczy, że napisze na kartce papieru bądź w formie elektronicznej złoży oświadczenie, że nie zgadza się z wydanym nakazem zapłaty _ - wyjaśnia Brenk-Czapska.

W dodatku, gdy nie można skutecznie doręczyć nakazu zapłaty, na przykład dokument wraca z adnotacją listonosza, że adres jest nieaktualny, sąd podejmuje próby ustalenia prawidłowego adresu i zwraca się o to do powoda. Jeśli ustalenie adresu jest niemożliwe, nakaz zapłaty zawsze zostaje uchylony, a sprawa przekazana do tradycyjnego trybu.

_ - Nie można mówić o tym, że e-sąd preferuje masowych powodów, a pozwany jest bezbronny _ - zapewnia Brenk-Czapska.

_ Należy podkreślić stanowczo, że przypadki wykorzystywania postępowania elektronicznego dla nieuczciwego działania stanowią margines. Trudno z tego marginesu, który występuje także w postępowaniu przed sądami tradycyjnymi, wywodzić, że e-sąd jest narzędziem w rękach nieuczciwych wierzycieli _ - napisało Ministerstwo Sprawiedliwości w komunikacie.

Prezes _ Iustitii _ sędzia Maciej Strączyński uważa, że sąd elektroniczny wygenerował gigantyczną liczbę spraw wnoszonych przez profesjonalne firmy windykacyjne. - _ Kupują one przedawnione długi wynoszące po kilkaset złotych, następnie wnoszą o nie pozwy i liczą na to, że obywatele nie dostrzegą, że to jest dług przedawniony _ - wskazuje.

O upadłości konsumenckiej [ ( http://static1.money.pl/i/h/170/m77994.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/upadlosc;konsumencka;przepisy;maja;zostac;zlagodzone,201,0,1152969.html) Masz długi? Ma być łatwiej ogłosić upadłość

Przed powstaniem e-sądu takich pozwów raczej nie wnoszono, gdyż opłaty od nich były dużo wyższe. - _ Sąd elektroniczny spowodował znaczne obniżenie opłat, to miało zachęcić strony do wnoszenia pozwów elektronicznie, a nie drogą tradycyjną. W rzeczywistości jednak wykorzystują to firmy windykacyjne _ - ocenia prawnik.

Ministerstwo Sprawiedliwości nie planuje zmian dotyczących uwzględniania przez sąd z urzędu przedawnienia roszczenia. Resort zaznaczył, że roszczenie przedawnione w sensie prawnym nadal istnieje i zgodnie z systemem prawa cywilnego jedynie w wyniku złożenia przez pozwanego zastrzeżenia w tej sprawie nie może być ono dochodzone na drodze przymusu państwowego.

E-sąd, czyli Elektroniczne Postępowanie Upominawcze (EPU), funkcjonuje od stycznia 2010 roku. Postępowanie takie dotyczy głównie osób zalegających z różnymi opłatami np. za prąd czy telefon. Cała procedura - od złożenia pozwu, po wydanie nakazu zapłaty - odbywa się przez internet. E-sąd formalnie jest VI Wydziałem Cywilnym Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie, rozpatruje najprostsze pozwy z całej Polski. W e-sądzie pracuje łącznie 161 referendarzy i sędziów, z czego 100 orzeka zdalnie w różnych ośrodkach kraju, w różnym wymiarze.

Większość pozwów w tym postępowaniu dotyczy stosunkowo niedużych kwot - kilkusetzłotowych. Zdaniem Ozimka są to roszczenia, których przedsiębiorcy nie dochodzili dotychczas w tradycyjnym postępowaniu, które pochłania za dużo czasu. _ Nie zmniejszyła się liczba pozwów _ papierowych _, bo tych najmniejszych kwot przedsiębiorcy w tym tradycyjnym postępowaniu najczęściej nie dochodzili _ - powiedział.

W roku 2012 wzrosła znacznie liczba sprzeciwów, do wnoszenia których ma prawo pozwany, który nie zgadza się z nakazem zapłaty. Od początku istnienia e-sądu wpłynęło ich 137 tys. (co stanowi 3,3 proc. ogółu spraw), ale aż 47 proc. sprzeciwów wpłynęło w roku 2012. Zwiększyła się też liczba zażaleń wniesionych na orzeczenie e-sądu. _ - Świadomość prawna Polaków jest coraz wyższa _ - ocenił Ozimek.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)