Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wielka Manifa Warszawska już się rozpoczęła

0
Podziel się:

Wśród uczestników są również politycy SLD i Twojego Ruchu, m.in. wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka.

Na zdj. Wanda Nowicka
Na zdj. Wanda Nowicka (Reporter)

To już XV edycja manifestacji, której tegoroczne hasło brzmi: _ Równość w szkole - w domu - w pracy _. Wśród uczestników są również politycy SLD i Twojego Ruchu, m.in. wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka.

Manifestacja tradycyjnie rozpoczęła się przed Pałacem Kultury i Nauki, a zakończy przed Sejmem. Uczestnicy Manify przynieśli transparenty z hasłami: _ Parytety szansą dla kobiety _, _ Ostatni dzwonek na równość _, _ Dość seksizmu, dość kapitalizmu _, _ Aborcja prawem kobiety _, _ Równość na przyszłość _, _ Odróbmy lekcję równości _, _ Wszystkie dzieci równe są _, _ Feminizm jest zaraźliwy _, _ Polska szkoło ucz równości _. Na jednym z autobusów umieszczono baner Fundacji im. Izabeli Jarugi-Nowackiej z jej dużym zdjęciem i hasłem: _ Prawa kobiet są naszym wspólnym interesem _. B. wicepremier i minister polityki społecznej Jaruga-Nowacka, która zginęła w katastrofie smoleńskiej, brała udział w wielu Manifach i walczyła o prawa kobiet.

Wśród uczestników są m.in. przedstawicielki środowisk feministycznych, działacze pozarządowych organizacji społecznych, a także politycy SLD i Twojego Ruchu, m.in. wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka oraz przedstawiciele związków zawodowych.

Warszawską Manifę co roku organizuje Porozumienie Kobiet 8 Marca - nieformalna grupa kobiet, zawiązana w lutym 2000 r., by reagować na rażące przypadki dyskryminacji kobiet. Każda Manifa jest poświęcona innemu problemowi społecznemu kobiet.

W tym roku Wielka Manifa Warszawska koncentruje się na edukacji równościowej, ponieważ - jak przekonują organizatorki - równość jest podstawowym prawem i elementarną potrzebą każdego człowieka, a edukacja równościowa pomaga budować wzajemny szacunek, eliminować przemoc w domu oraz gwarantuje większą sprawiedliwość w pracy. Według organizatorek polska szkoła wciąż podtrzymuje stereotypy dotyczące płci, nie zapewnia rzetelnej wiedzy o budowaniu zdrowych relacji i związków, a kobiety i dziewczynki wciąż doświadczają dyskryminacji w szkole, w domu i w pracy.

Uczestnicy Manify będą się upominać także o ratyfikację Konwencji Rady Europy o zwalczaniu i przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej.

Międzynarodowy Dzień Kobiet to święto ustanowione w 1910 r. dla upamiętnienia strajku 15 tys. kobiet, pracownic fabryki tekstylnej w Nowym Jorku, które 8 marca 1908 r. domagały się praw wyborczych i polepszenia warunków pracy. Właściciel fabryki zamknął strajkujące w pomieszczeniach fabrycznych. W wyniku pożaru zginęło wówczas 129 kobiet.

Czytaj więcej w Money.pl
Saudyjki na siedzeniu pasażera przez politykę Arabia Saudyjska, z jej surową interpretacją islamu, jest jedynym krajem na świecie, w którym kobiety nie mogą prowadzić samochodów. Władze nie chcą dopuścić do zmian, a aktywistki uważają, że zakaz jest kwestią polityczną i ma niewiele wspólnego z religią.
Saudyjska aktywistka walczy o prawa kobiet Połowa Saudyjczyków ma dostęp do internetu, a Arabia Saudyjska zajmuje pierwsze miejsce na świecie pod względem aktywności na Twitterze.
Jak ograniczyć przemoc seksualną? Jak wynika z danych WHO, blisko połowa aktów przemocy seksualnej w UE dokonywana jest na dziewczętach poniżej 16. roku życia.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)