Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wielka Brytania pomoże w niszczeniu syryjskiej broni chemicznej

0
Podziel się:

Resort spraw zagranicznych poinformował, że brytyjskim wkładem w tę misję będzie zniszczenie 150 ton substancji chemicznych w jednym z obiektów komercyjnych.

Wielka Brytania pomoże w niszczeniu syryjskiej broni chemicznej
(Polaris/East News)

Wielka Brytania zapowiedziała w piątek, że wesprze międzynarodową misję, której celem jest zniszczenie zasobów syryjskiej broni chemicznej. Udział w tej misji zadeklarowały już USA, Rosja, Chiny, Dania, Norwegia i Finlandia.

Resort spraw zagranicznych poinformował, że brytyjskim wkładem w tę misję będzie zniszczenie 150 ton substancji chemicznych _ w jednym z obiektów komercyjnych _. Substancje te zostaną dostarczone drogą morską do Wielkiej Brytanii.

Brytyjczycy przekażą też specjalistyczny sprzęt Amerykanom, by pomóc im w niszczeniu na morzu najbardziej toksycznej broni chemicznej oraz zadbają o bezpieczeństwo duńskich i norweskich frachtowców, transportujących syryjskie zasoby tej broni.

Agencja Reutera pisze, powołując się na bliżej nieokreślone źródła, że rząd brytyjski rozmawiał o niszczeniu syryjskiej broni z firmą Veolia Environment, która ma spalarnie w Wielkiej Brytanii. Centrala tej firmy znajduje się we Francji.

Syria podpisała konwencję o zakazie broni chemicznej i zgodziła się na zniszczenie swojego arsenału, gdy Stany Zjednoczone - w odpowiedzi na atak chemiczny syryjskich sił rządowych na przedmieściach Damaszku w sierpniu 2013, w którym zginęło ponad 1400 osób - zagroziły uderzeniem militarnym. Rozwiązanie dyplomatyczne wypracowano w Genewie, gdzie szefowie dyplomacji USA i Rosji, John Kerry i Siergiej Ławrow, ustalili, że nie będzie interwencji wojskowej w Syrii, jeśli Damaszek pozbędzie się broni chemicznej.

Jak dotąd inspektorzy Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) po zbadaniu składów broni chemicznej w Syrii zniszczyli cały zadeklarowany sprzęt do jej wytwarzania, jednak w kraju jest jeszcze około 1300 ton sarinu, gazu musztardowego i innych środków toksycznych, które muszą zostać zniszczone do połowy 2014 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Skandynawowie wywiozą broń z Syrii Do Syrii popłynie duński okręt wojenny i transportowiec, a także dwie jednostki norweskie.
Asad powinien sobie darować reelekcję - Uwagi prezydenta Syrii sugerujące, że mógłby on ubiegać się o reelekcję w 2014 roku nie pomagają w rozwiązaniu sytuacji - uważa rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Michaił Bogdanow.
"USA ignorują apele dot. broni w Syrii" Syria podpisała Konwencję o zakazie broni chemicznej i zgodziła się na zniszczenie swojego arsenału, gdy Stany Zjednoczone zagroziły militarnym uderzeniem.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)