Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wielka Brytania Brytania będzie miała stałą bazę morską w Bahrajnie

0
Podziel się:

W porcie Mina Salman w Bahrajnie nakładem 15 milionów funtów powstanie pierwsza od 1971 roku stała brytyjska baza morska nad Zatoką Perską

Phillip Hammond
Phillip Hammond (Paul Grover/Rex Features/EAST NEWS)
bEKMWogR

- poinformował dziś w Bahrajnie minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Philip Hammond, cytowany przez media brytyjskie.

Baza pomyślana jest jako największy zamorski ośrodek brytyjskich operacji wojskowych w strategicznie ważnym regionie świata. Stacjonować w niej będą okręty wojenne, m.in. niszczyciele i lotniskowce. Główny wydatek związany z budową bazy wezmą na siebie władze Bahrajnu, a rząd w Londynie będzie pokrywać koszty operacyjne - podała telewizja Sky. Budowa infrastruktury portowej ma potrwać do połowy 2015 roku.

Cztery brytyjskie poławiacze min już teraz korzystają z urządzeń portowych Mina Salman na zasadzie rotacji. Brytyjska marynarka wojenna korzysta też gościnnie z amerykańskiej bazy w stolicy Bahrajnu - Manamie.

bEKMWogT

Nowa baza będzie wykorzystywana do wsparcia operacji wojskowych, takich jak obecnie prowadzone działania przeciwko Państwu Islamskiemu w Iraku, w których uczestniczy brytyjskie lotnictwo. Będzie też wykorzystywana do walki z piractwem morskim oraz do celów wywiadowczych. Obecnie do nalotów w Iraku Brytyjczycy wykorzystują bazy na Cyprze.

Bahrajn uzyskał niepodległość w 1971 roku; przedtem był brytyjskim protektoratem. W tym samym roku Wielka Brytania ewakuowała wszystkie swoje główne bazy wojskowe położone na wschód od Kanału Sueskiego.

Czytaj więcej w Money.pl
Brytyjscy islamiści rozczarowani dżihadem Tak twierdzą media w Wielkiej Brytanii, spora grupa, może nawet jedna piąta, chciałaby wrócić do kraju, ale obawia się postawienia przed sądem.
Bahrajn wygania amerykańskiego dyplomatę Przyczyną decyzji bahrańskiego MSZ ma być spotkanie Amerykanina z największym szyickim ugrupowaniem państwie.
Arabia oskarża Katar. Konflikt narasta Kryzys wokół Kataru nie będzie rozwiązany bez wyraźnej zmiany polityki władz w Dausze.
bEKMWohu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)