Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
nik
17.12.2013 17:53

Więcej śledztw po doniesieniach NIK?

W każdej prokuraturze okręgowej będzie koordynator wyznaczony do współpracy z NIK.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Krzysztof Białoskórski<br/>orka.sejm.gov.pl)

W każdej prokuraturze okręgowej będzie koordynator wyznaczony do współpracy z NIK w sprawie zawiadomień kierowanych przez Izbę do prokuratur; w NIK będą zaś doradcy prawni do współpracy z prokuraturą - ustalili prokurator generalny i prezes NIK.

Prokurator generalny Andrzej Seremet i prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski omawiali kwestię współpracy na linii NIK-prokuratura, w związku z tym, że w poprzednich latach stosunkowo niewiele zawiadomień NIK przeradzało się w prokuratorskie śledztwa.

Główne ustalenie spotkania to zobowiązanie Seremeta ws. monitorowania przez Prokuraturę Generalną wszystkich zawiadomień NIK o popełnionych przestępstwach. Ponadto postanowił on, że w prokuraturach okręgowych pojawią się koordynatorzy, których zadaniem będzie zbieranie informacji także z prokuratur rejonowych oraz delegatur NIK o przesłanych z Izby zawiadomieniach. _ Informacje takie pozwolą m.in. na udzielenie niezbędnego wsparcia prokuraturom rejonowym _ - podkreślił przedstawiciel prokuratury.

Z kolei Kwiatkowski - jak poinformował rzecznik NIK Paweł Biedziak - zobowiązał się do tego, że w centrali Izby oraz w każdej z krajowych delegatur NIK zostaną wyznaczeni doradcy prawni odpowiedzialni za codzienną współpracę z prokuraturą, zwłaszcza w zakresie nadzoru nad jakością wysyłanych z NIK zawiadomień o popełnionym przestępstwie. Doradcy prawni z NIK w szczególności będą współpracować z prokuratorami - koordynatorami w prokuraturach okręgowych.

Według Biedziaka w NIK zostaną też zorganizowane specjalne szkolenia z przygotowywania zawiadomień o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa - pierwsze poprowadzi prok. Sławomir Górnicki wiceszef departamentu postępowania przygotowawczego Prokuratury Generalnej.

W 2012 r. NIK przekazała do organów ścigania łącznie 136 zawiadomień. W 14 sprawach odmówiono wszczęcia postępowania, 25 spraw wszczętych później umorzono. W trzech sprawach prokuratury skierowały do sądu akty oskarżenia, w sześciu sprawach sądy warunkowo umorzyły postępowania, a w jednej - oskarżony dobrowolnie poddał się karze. Pozostałe postępowania wszczęto i są w toku. Izba ma być informowana o ich dalszym biegu.

Czytaj więcej w Money.pl
Tusk nie podpisał sprawozdania PG Jednocześnie szef rządu zapewnia, że nie będzie występował o odwołanie prokuratora generalnego z funkcji.
Pieniądze na rodziny. Sprawdzą wydawanie Rząd wydaje się na ten cel 50 miliardów złotych, a kwota ta jest rozproszona w 50 różnych programach.
Ustawa o leczeniu przestępców do Trybunału? - _ Mam wątpliwości konstytucyjne co do tego rozwiązania _ - uważa Andrzej Seremet.
Prezes NIK ostro o fotoradarach: to maszynka do zarabiania pieniędzy Krzysztof Kwiatkowski ujawnił, że część urządzeń działa wbrew przepisom.
Tagi: nik, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz