Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wiec przeciwko postulatom Polaków

Wiec odbył się przed budynkiem litewskiego Sejmu. Organizatorzy demonstracji zapowiadali wcześniej, że weźmie w niej udział około 3 tys. osób.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Mr. T in DC/CC/Flickr)

_ Nie - polonizacji Wileńszczyzny _, _ Obrońmy ziemię naszych praojców, język państwowy i jedność terytorialną _, _ Nazwy ulic - tylko w języku litewskim _ - z takimi plakatami około 500 osób protestowało w niedzielę w Wilnie przeciwko postulatom Polaków na Litwie.

Wiec odbył się przed budynkiem litewskiego Sejmu. Organizatorzy demonstracji zapowiadali wcześniej, że weźmie w niej udział około 3 tys. osób.

_ Ten wiec nie jest skierowany przeciwko Polakom, współobywatelom, lecz przeciwko współrządzącej Akcji Wyborczej Polaków na Litwie, której propozycje skłócają społeczeństwo _ - zaznaczył przemawiając do zebranych jeden z organizatorów wiecu Paulius Stonis. Wskazał, że _ dzisiaj rozpoczyna się walka o Litwę _ i zapowiedział, że _ będziemy tu się zbierali, aż obronimy wolność Litwy i godność państwa _.

W ocenie sygnatariusza Aktu Niepodległości Litwy z 1990 roku Romualdasa Ozolasa _ ustępstwa władz wobec żądań Akcji Wyborczej Polaków na Litwie skazują inne społeczności narodowe zamieszkałe na Wileńszczyźnie, stanowiące tam mniejszość, na dyskryminację i ucisk _. Większość w tym regionie stanowią Polacy.

Niedzielny wiec był kolejnym protestem w Wilnie przeciwko zamiarom rządzącej koalicji centrolewicowej z udziałem AWPL dotyczącym spełnienia polskich postulatów zgłaszanych już od wielu lat. W marcu podobną demonstrację zorganizowało w Wilnie znane z antypolskiej retoryki Towarzystwo Vilnija (Wileńszczyzna).

Program obecnego rządu Litwy przewiduje m.in. zalegalizowanie podwójnych, obok litewskich także polskich, nazw miejscowości i ulic w rejonach zwarcie zamieszkanych przez mniejszość polską oraz oryginalnej pisowni polskich nazwisk w dokumentach, a ponadto rewizję niektórych założeń krytykowanej przez Polaków ustawy o oświacie.

Minister spraw wewnętrznych Litwy Juozas Bernatonis zapowiedział, że projekt ustawy o pisowni nazwisk przedstawi już na początku maja. Projekt ustawy o mniejszościach narodowych, określający zasady używania języka mniejszości w miejscowościach zwarcie przez nią zamieszkałych, ma natomiast trafić pod obrady Sejmu w ciągu najbliższych miesięcy.

Czytaj więcej w Money.pl
Polacy na Litwie chcą wielkich zmian Wchodząca w skład koalicji rządzącej na Litwie Akcja Wyborcza Polaków na Litwie domaga domaga się lekcji religii w szkołach oraz ograniczeń w zakresie aborcji.
Nieoczekiwane słowa prezydent Litwy o Polsce Źródłem nieporozumień między Litwą a Polską są przede wszystkim niezaspokojone ambicje polityków.
Tagi: polacy na litwie, litwa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz