Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polacy na Litwie chcą wielkich zmian

0
Podziel się:

Wchodząca w skład koalicji rządzącej na Litwie Akcja Wyborcza Polaków na Litwie domaga domaga się lekcji religii w szkołach oraz ograniczeń w zakresie aborcji.

Polacy na Litwie chcą wielkich zmian
(Reporter Poland)

Akcja Wyborcza Polaków na Litwie (AWPL) zarejestrowała w Sejmie poprawkę do ustawy o oświacie, przewidującą obowiązkowe nauczanie religii w szkołach, i projekt ustawy o ochronie życia poczętego - powiedział przewodniczący AWPL Waldemar Tomaszewski (na zdjęciu).

_ - AWPL przystąpiła do koalicji rządzącej z założeniem przedstawienia projektów ustaw skierowanych na wychowanie młodego pokolenia, ochronę dzieci nienarodzonych, rozwój wartości duchowych _ - zaznaczył europoseł Tomaszewski na konferencji prasowej.

Przypomniał, że partnerzy koalicyjni o poglądach centrolewicowych: socjaldemokraci, Partia Pracy i ugrupowanie Porządek i Sprawiedliwość - zgodzili się nie blokować projektów w pierwszym stadium, co oznacza, że _ każdy poseł może głosować w tych kwestiach zgodnie z własnym sumieniem _.

Propozycja obowiązkowego nauczania religii w szkołach dla uczniów do 14. roku życia wywołała dyskusje w społeczeństwie, krytykuje ją nawet przewodniczący Konferencji Episkopatu Litwy, arcybiskup kowieński Sigitas Tamkeviczius.

W rozpowszechnionym oświadczeniu arcybiskup odnotowuje, że _ ten polityczny krok spowoduje niepotrzebne napięcie i falę oburzenia w społeczeństwie _. Tamkeviczius zaznacza, że _ ta decyzja nie była uzgadniana z Kościołem katolickim _.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Litwy popiera obecnie obowiązującą w litewskich szkołach zasadę wyboru między religią a etyką. - _ Obowiązkowe lekcje religii powinny być w szkołach katolickich, nie zaś w szkołach państwowych _ - uważa arcybiskup Tamkeviczius.

Na niedzielnej konferencji prasowej Waldemar Tomaszewski podkreślił, że opinia arcybiskupa Tamkevicziusa _ jest jego osobistą opinią, a nie wszystkich biskupów _.

Kontrowersje w społeczeństwie wywołuje też zgłoszony przez AWPL projekt o ochronie życia poczętego. Projekt zakłada, że ciąża mogłaby być przerwana do 12. tygodnia, ale jedynie w przypadku, gdy kobieta padła ofiarą gwałtu.

Obecnie na Litwie aborcja jest dozwolona do 12. tygodnia bez żadnych zastrzeżeń. Każdego roku na Litwie na aborcję decyduje się około 10 tys. kobiet.

Projekt ustawy, który jest praktycznie kopią polskiego prawa antyaborcyjnego, AWPL złożyła już w 2005 roku, a w grudniu 2007 roku przyjęto go nawet w pierwszym czytaniu, ostatecznie jednak został odrzucony.

Gdyby Litwa przyjęła ustawę o ochronie życia poczętego, byłaby czwartym państwem po Polsce, Irlandii i Malcie, które wprowadziły zakaz aborcji.

Czytaj więcej w Money.pl
Ulgi dla Polaków są politycznym błędem? Wprowadzenie ulg na egzaminie maturalnym z języka litewskiego w szkołach nielitewskich było politycznym błędem - uważa prezydent Litwy Dalia Grybauskaite.
Wielki rurociąg połączy Polskę z... Zarówno po litewskiej, jak i polskiej stronie jest determinacja, by połączenie elektroenergetyczne z Ełku do Alytus ruszyło do końca 2015 r.
Walczą o swoje prawa od dwudziestu lat Litewska rządowa grupa robocza do spraw problemów mniejszości narodowych przedstawiła propozycje rozwiązania spornych kwestii. Grupa proponuje, by nazwiska mniejszości były pisane w oryginale.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)