Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wchodzi w życie rozdział prokuratury od ministerstwa

0
Podziel się:

Środa będzie pierwszym dniem urzędowania nowego prokuratora.

Wchodzi w życie rozdział prokuratury od ministerstwa
(PAP/Paweł Kula)

Środa będzie pierwszym dniem urzędowania nowego Prokuratora Generalnego Andrzeja Seremeta (na zdjęciu). To wówczas mamy poznać pierwsze decyzje kadrowe: nazwiska zastępców, których powoła prezydent i to, ilu będzie prokuratorów w nowo utworzonej Prokuraturze Generalnej.

31 marca wchodzi w życie rozdział funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Seremet rozpocznie urzędowanie w środę i będzie pełnił funkcję przez jedną, sześcioletnią kadencję. Nominat ma też niezwłocznie przedstawić prezydentowi do powołania kandydatów na swych zastępców, co wymaga jeszcze kontrasygnaty premiera.

Od piątku wiadomo, ilu zastępców będzie miał prokurator generalny, co - według mediów - było tematem rozmów prezydenta Lecha Kaczyńskiego z kandydatami i z Kwiatkowskim. Minister w piątek podpisał regulamin wewnętrznego urzędowania jednostek prokuratury, gdzie czytamy, że zastępców będzie łącznie sześciu: czterech wskazanych przez prokuratora generalnego, urzędujących w samej prokuraturze oraz dwóch mających tę samą rangę, a kierujących: Naczelną Prokuraturą Wojskową oraz Główną Komisją Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (pion śledczy IPN). Ma on wejść w życie 31 marca.

Nazwiska zastępców prokuratora generalnego nie zostały dotąd podane do publicznej wiadomości, ale wiadomo, że Seremet rozmawiał o nich z prezydentem Kaczyńskim. Wśród kandydatów na zastępców wymienia się krakowskich prokuratorów Marka Jamrogowicza i Artura Wronę, którzy towarzyszyli Seremetowi, gdy 6 marca odbierał od prezydenta nominację.

Sam Seremet wielokrotnie zapowiadał, że nazwiska ujawni 31 marca, gdy formalnie zwróci się do prezydenta o powołanie zastępców. Również tego dnia okaże się ilu prokuratorów będzie liczyć nowa Prokuratura Generalna. Ustawa mówi, że dopiero 31 marca nominacje mają być zaopiniowane przez Radę Prokuratorów.

Tego dnia w istocie rozpocznie się budowa nowej Prokuratury Generalnej, która zastąpi likwidowaną Prokuraturę Krajową. Od decyzji nowych szefów tej instytucji będzie zależało, kto z około stu prokuratorów Prokuratury Krajowej pozostanie w nowej Prokuraturze Generalnej (i na jakiej funkcji), a kto otrzyma propozycję pracy w prokuraturach apelacyjnych, czy okręgowych w kraju (z zachowaniem dotychczasowego uposażenia).

Kierownicze stanowiska w prokuraturze będą kadencyjne i ich obsadzenie będzie się odbywać w formie konkursu, co potrwa wiele miesięcy. Seremet deklarował, że nie chce wymieniać wszystkich szefów i że nie zależy mu na tym, aby każdy mu _ pasował i był posłuszny _.

W zeszłym tygodniu Seremet wystąpił do Kwiatkowskiego z wnioskiem o rozpoczęcie prac nad zmianą konstytucji i wpisaniem do niej zasady niezależności prokuratury. Już wcześniej Kwiatkowski zapewniał, że o poparcie takiej zmiany zwróci się do parlamentarzystów PO.

Seremet wielokrotnie akcentował, że prokuratura musi odbudować swój prestiż, nadszarpnięty nie tylko w ostatnich latach i wskazywał, że wymaga ona zmian, ale nie rewolucji. Chce, by prokuratura sama wszczynała postępowania w ważnych sprawach, _ nie czekając kunktatorsko na doniesienie _ i nie oglądając się na politykę czy media. Zapowiadał, że chce ukrócić przecieki ze śledztw i położyć nacisk na ściganie ich sprawców.

Deklarował też, że zamierza u prokuratorów _ odbudować zdolności retoryczne, by umieli obronić swoje racje na sali sądowej _. Chce też zmiany formuły sądownictwa dyscyplinarnego - pierwsza instancja miałaby być w prokuraturze, a odwoławcza - już w sądzie.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)