Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
walka z terroryzmem
01.09.2014 16:49

Walka z terroryzmem. Ekspert: Polska jest realnie zagrożona

- Skrajni islamiści nigdy nie wybaczą nam udziału w wojnie w Iraku i w Afganistanie - uważa prof. Kuba Jałoszyński.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

W Europie coraz głośniej mówi się o zagrożeniu terrorystycznym. Wielka Brytania podniosła w ubiegły piątek stopień zagrożenia terrorystycznego w pięciostopniowej stopniowej skali z trzeciego na drugi.

O zagrożeniu terrorystami z bliskiego wschodu i dżihadystach z paszportami europejskimi, wyszkolonych przez Państwo Islamskie, mówi się także w Norwegii i Hiszpanii - powiedział profesor Kuba Jałoszyński z Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, twórca koncepcji centralnej jednostki antyterrorystycznej polskiej policji.

-_ Tworzy się nowe ugrupowanie terrorystyczne, które na razie swoją aktywność umocowało w rejonie Bliskiego Wschodu, natomiast trzeba się spodziewać, że prędzej czy później skieruje ostrze swojego miecza przeciwko krajom UE, całej Europy albo USA _ - uważa ekspert.

Zdaniem eksperta, ważnym elementem przeciwdziałania terroryzmowi jest skuteczne i profesjonalne działanie służb specjalnych. Są kraje, w których zagrożenie jest większe. Polska może być w osi zainteresowań islamistów - dodał profesor Jałoszyński.

- _ Polska jako kraj jest realnie zagrożona terroryzmem. To, że byliśmy w Iraku i w Afganistanie, choć już nie jesteśmy, nie będzie nam zapomniane przez skrajnych islamistów. Będą pamiętali i jeśli uznają, ze atak w naszym kraju przyniesie im wymierne korzyści, zwłaszcza propagandowe, to do takiego ataku będą się przygotowywali _- tłumaczy Jałoszyński.

Zdaniem profesora Jałoszyńskiego, w Polsce nie istnieje edukacja antyterrorystyczna. Wynika to z faktu, że w Polsce na szczęście do tej pory nic się nie wydarzyło.

- _ Nie można powiedzieć, że jesteśmy pustynią antyterrorystyczną, bo tak nie jest. Mamy bardzo dobrze wyposażone siły specjalne, które w razie ataku terrorystycznego związanego z wzięciem zakładników są przygotowane do podjęcia akcji ratunkowej. To, o co postuluję, to konieczność wprowadzenia ustawy antyterrorystycznej w naszym kraju, która byłaby ustawą kompetencyjną, czyli mówiła jasno kto i za co odpowiada _- dodał ekspert.

Jak twierdzi profesor Jałoszyński, trzeba przy tym pamiętać, że zwiększenie bezpieczeństwa, może wpłynąć na ograniczenie części swobód obywatelskich. Wprowadzając zabezpieczenia trzeba wybrać, czy chcemy być bardziej bezpieczni czy całkowicie niezależni i wolni - uważa Jałoszyński.

Czytaj więcej w Money.pl
Krwawy zamach w Iraku. Nie żyje 37 osób Zamachowiec wjechał samochodem wyładowanym materiałami wybuchowymi, na teren budowy użytkowany przez policję i wojsko i zdetonował ładunki.
Złapali nastolatkę jadącą na "świętą wojnę" Władze Francji uczyniły z rozbicia zradykalizowanych islamskich komórek jeden ze swych priorytetów.
Obama zdecydował się na naloty w Iraku - _ Operację podjęto we współpracy i na prośbę irackiego rządu _ - poinformował Biały Dom.
Tagi: walka z terroryzmem, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz