Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Walka z Państwem islamskim. Szejk Omar oskarżony o próbę tworzenia emiratu w Libanie

0
Podziel się:

Jak podała libańska agencja prasowa ANN, szejk jest oskarżony także o wywoływanie w kraju i poza nim religijnych walk sekciarskich oraz podkopywanie autorytetu władz Libanu.

Walka z Państwem islamskim. Szejk Omar oskarżony o próbę tworzenia emiratu w Libanie
(PAP/EPA)

Libański oskarżyciel wojskowy sformułował zarzut próby utworzenia na północy Libanu _ islamskiego emiratu _ wobec osławionego szejka Omara Bakriego, który o sprawcach zamachów z 11 września 2001 r. w USA mówił: _ to 19 wspaniałych _.

Jak podała libańska agencja prasowa ANN, szejk jest oskarżony także o wywoływanie w kraju i poza nim religijnych walk sekciarskich oraz podkopywanie autorytetu władz Libanu.

Zarzuca mu się, że należał bądź nadal należy do inspiratorów tzw. Państwa Islamskiego, Frontu Al-Nusra (filia Al-Kaidy w Syrii) i do samej Al-Kaidy.

Podczas przesłuchania sądowego szejk Omar przyznał jedynie, że popiera _ rewolucję syryjską _, i zwracał się do Wielkiej Brytanii i innych krajów europejskich o pomoc humanitarną i finansową dla powstania przeciwko rządowi Baszara el-Asada.

56-letni muzułmański duchowny urodził się w bogatej syryjskiej rodzinie, wstąpił do Braci Muzułmańskich, a w 1983 roku utworzył własne ugrupowanie Al-Muhadżirun (Emigranci) w Arabii Saudyjskiej. Trzy lata później wydalono go z tego kraju.

Uzyskał obywatelstwo libańskie i przez 20 lat mieszkał w Wielkiej Brytanii, skąd wydalono go po zamachach w Londynie z 7 lipca 2005 roku.

W Libanie był na krótko aresztowany w 2005 i 2010 roku, dwukrotnie został skazany na dożywotnie więzienie za popieranie terroryzmu. W obu przypadkach bardzo szybko wyszedł na wolność.

Czytaj więcej w Money.pl
Facebook i Google powalczą z dzihadystami? Organizacje dżihadystów korzystają z portali społecznościowych i z internetu, aby rekrutować w swoje szeregi. Władze krajów europejskich liczą na współpracę firm internetowych, by ukrócić tę propagandę.
Ataki lotnicze nie powstrzymają dżihadystów USA dokonały już sześciu uderzeń z powietrza na szturmujące Kobane (nazwa arabska Ajn al-Arab) zbrojne formacje Państwa Islamskiego, ale przyznają, że trudno będzie podtrzymać kurdyjski opór nie tylko tam, ale także w innych miastach.
Francja uzbroi Liban za 3 miliardy dolarów Terroryści zajęli w sierpniu na krótko przygraniczne libańskie miasto Arsal i od tego czasu siły zbrojne Libanu zintensyfikowały działania na rzecz udaremnienia wtargnięć islamistów na jego terytorium.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)