Notowania

immunitet
11.09.2012 13:31

Wałęsa bez immunitetu. Europoseł dobrowolnie podda się sądowi

Europosłowie zagłosowali w sprawie uchylenia immunitetu Jarosława Wałęsy w związku z wykroczeniem drogowym, które popełnił.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter Poland)

Parlament Europejski uchylił immunitet parlamentarny europosła PO Jarosława Wałęsy na wniosek polskiej Prokuratury Generalnej. Wniosek ma związek z postępowaniem prawnym dotyczącym wykroczenia w ubiegłorocznym wypadku drogowym z udziałem Wałęsy.

Zgodnie z rekomendacją komisji prawnej Parlamentu Europejskiego europosłowie zagłosowali w sprawie uchylenia immunitetu Jarosława Wałęsy na wniosek prokuratora generalnego z 20 kwietnia 2012 r.

Do wypadku doszło 2 września 2011 r. w miejscowości Stropkowo (woj. mazowieckie) na drodze krajowej nr 10 Toruń-Warszawa, gdy stojący na poboczu samochód terenowy włączał się do ruchu i doszło do zderzenia z motocyklem kierowanym przez Jarosława Wałęsę. Badania wykazały, że obaj kierujący byli trzeźwi.

Wobec kierowcy samochodu sporządzono akt oskarżenia za nieumyślne spowodowanie wypadku. Ze śledztwa wyodrębniono wątek dotyczący wykroczenia drogowego popełnionego przez europosła, który przekroczył dozwoloną prędkość.

W przesłanym PAP oświadczeniu pełnomocnicy Wałęsy podkreślili, że europoseł _ pozostaje do dyspozycji organów państwa _. Zaznaczyli też, że Wałęsa dobrowolnie podda się odpowiedzialności za wykroczenie drogowe.

W komunikacie przypomnieli też, że _ biegli z Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie ustalili, iż pan Jarosław Wałęsa w chwili zderzenia poruszał się motocyklem z prędkością około 115 km/godz. Ponadto biegli wskazali jako bezpośrednią przyczynę wypadku wymuszenie pierwszeństwa przejazdu przez kierującego samochodem osobowym, który wykonywał manewr zawracania na drodze krajowej nr 10 _.

Czytaj więcej w Money.pl
Wałęsa chce 100 tysięcy złotych odszkodowania Tadeusz M., któremu grozi do 8 lat pozbawienia wolności, do winy się nie przyznaje.
Zderzył się z Wałęsą. Teraz pójdzie siedzieć? Za nieumyślne spowodowanie wypadku grozi mu od 6 miesięcy do 8 lat więzienia.
Wałęsa po wypadku. Mówi o swoim zdrowiu Jarosław Wałęsa pojawił się na pierwszej po wypadku konferencji prasowej w Wojskowym Instytucie Medycznym.
Tagi: immunitet, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz