Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ustawa w sprawie janosikowego. Samorządowcy mają swój projekt

0
Podziel się:

Dokument trafił już do sejmowych komisji - poinformował dzisiaj Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.

Ustawa w sprawie janosikowego. Samorządowcy mają swój projekt
(Witold Rozbicki/REPORTER)
bFeXvPWZ

Zakłada, że w 2014 r. maksymalna wpłata nie przekroczyłaby 400 mln zł.

W komunikacie podano, że przedstawiciele samorządów oraz inicjator akcji _ Stop janosikowe _ złożyli wniosek o powołanie wspólnego posiedzenia Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz Komisji Finansów Publicznych. Zdaniem autorów projektu, jeśli prace nad przedstawionymi propozycjami rozpoczną się pilnie, zmiany mogłyby być uwzględnione w projekcie budżetu państwa na przyszły rok.

_ - Ten projekt stworzony jest na bazie projektu zmian, jakie wypracowała w zeszłym roku specjalna podkomisja sejmowa, ale są w nim również pewne zmiany, które idą w kierunku dalszego złagodzenia wpłat _ - poinformował cytowany w komunikacie skarbnik województwa mazowieckiego Marek Miesztalski. _ - Jeśli będzie wola przewodniczących, komisje podejmą prace nad zmianami. Od woli politycznej zależy również, czy propozycje zostaną przez komisje przyjęte jeszcze w listopadzie tego roku _ - dodał.

bFeXvPXb

Przewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych Dariusz Rosati powiedział, że na razie decyzja w tej sprawie nie zapadła, bowiem dokument formalnie nie trafił jeszcze na jego biurko. _ Doceniam wagę sprawy. - Jak tylko otrzymam dokumenty podejmę decyzję _ - zapewnił Rosati.

Przewodniczący komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej Piotr Zgorzelski (PSL) wskazał w rozmowie, że połączone komisje finansów i samorządu odrzuciły sprawozdanie podkomisji, które jest bazą projektu samorządowców. Zapowiedział, że będzie się starał, aby w piątkowym głosowaniu w Sejmie posłowie mogli zdecydować o powrocie do prac nad tym projektem.

Projekt przewiduje przede wszystkim korekty wskaźników, od których ostatecznie zależy wysokość _ janosikowego _ płaconego przez gminy, powiaty i województwa. Przewidziano zapisy, które zapewniałyby ciągłość finansowania zadań wykonywanych przez samorządy. Zaproponowano, aby w 2014 r. żaden z samorządów nie wpłacił na rzecz _ janosikowego _ więcej niż 400 mln zł. Natomiast pozostałą kwotę (jeśli wyliczone _ janosikowe _ byłoby wyższe) samorządy musiałyby spłacić do końca czerwca 2024 r.

Projekt przygotował zespół wyłoniony pod koniec września tego roku po spotkaniu przedstawicieli mazowieckich samorządów płacących _ janosikowe _. W skład zespołu weszli: skarbnik województwa Marek Miesztalski, inicjator akcji _ Stop janosikowe _ Rafał Szczepański, starosta legionowski Jan Grabiec i skarbnik m.st. Warszawy Mirosław Czekaj.

bFeXvPXh

Janosikowe to system subwencji, w ramach którego bogatsze samorządy przekazują biedniejszym część swoich dochodów. Z powodu niższych od planowanych dochodów (o około 350 mln zł), głównie z CIT, województwo mazowieckie ma problem z zapłatą ostatnich rat janosikowego. Aby wywiązać się z obowiązku wpłaty janosikowego, województwo mazowieckie potrzebuje 220 mln zł.

Czytaj więcej w Money.pl
Sejm bierze się za VAT. A Palikot chce... Rozpatrzony zostanie również m.in. projekt nowelizacji ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym.
Stolica zapłaciła już 6 mld zł. Wyrok Trybunału Od 2003 r. Warszawa zapłaciła 6 mld zł tzw. janosikowego. Czy będzie płacić dalej?
"Nie można stawiać ich ponad prawem" Nie można stawiać ponad prawem, tych którzy nadużywają immunitetu w sytuacji, kiedy dochodzi do kolizji z prawem - przekonywała marszałek Ewa Kopacz.
bFeXvPXC
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)