Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych przyjeta bez poprawek

0
Podziel się:

Senacka komisja gospodarki narodowej opowiedziała się dzisiaj jednogłośnie za przyjęciem bez poprawek nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.

Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych przyjeta bez poprawek
(sludgegulper/CC/Flickr)

Senacka komisja gospodarki narodowej opowiedziała się dzisiaj jednogłośnie za przyjęciem bez poprawek nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, która ma dostosować jej przepisy do orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego.

Trybunał Konstytucyjny już dwukrotnie: w 2005 i 2010 r. stwierdził niezgodność z konstytucją przepisów ustawy z 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych. Chodzi o przepisy dotyczące przekształceń własnościowych dotyczących nieruchomości w spółdzielniach i stanu prawnego gruntów, na których spółdzielnie wybudowały bloki. Zasady te są inne niż przewiduje kodeks cywilny. Nowela usuwa niekonstytucyjne regulacje.

Sejm uchwalając nowelizację pod koniec lipca uznał, że zmiana powinna mieć trzymiesięczne vacatio legis, wobec dwumiesięcznego okresu przejściowego, który pierwotnie zaproponowano w projekcie. Wiceminister infrastruktury Piotr Styczeń powiedział podczas środowego posiedzenia komisji gospodarki, że resort popiera zaproponowane w ustawie rozwiązania. Według Stycznia ich przyjęcie będzie oznaczało, że sprawy dotyczące instytucji zasiedzenia w przypadku spółdzielni będą znowu podlegać kodeksowi cywilnemu, zaś w zakresie hipotek będą miały zastosowanie przepisy ustawy o księgach wieczystych i hipotece. _ - Tym samym spółdzielnie zostaną zrównane w przypadku obowiązków i praw w tym zakresie z innymi podmiotami _ - powiedział.

Nowela ma na celu uchylenie przepisów ustawy, które zakwestionował TK. Zobowiąże także zarządy spółdzielni do uregulowania stanów prawnych ich gruntów, aby mogły w dalszym ciągu przekształcać spółdzielcze prawo do lokalu we własność. Spółdzielnie mieszkaniowe miały obowiązek regulowania tych stanów prawnych od 11 lat.

Aby ustanowić odrębną własność lokalu, potrzebny jest wpis w księgach wieczystych dotyczący ułamkowej części gruntu pod budynkiem. Przeprowadzenie takiej procedury wymaga, by stan prawny gruntu był aktualny. Tymczasem w wielu spółdzielniach tak nie jest, gdyż nie wpisywały one do ksiąg wieczystych m.in. decyzji wywłaszczeniowych, nacjonalizacyjnych czy dotyczących wieczystego użytkowania gruntu. Ponadto o część gruntów, na których stoją spółdzielcze budynki, upominają się byli ich właściciele.

Czytaj więcej w Money.pl
Mieszkanie w spółdzielni? Projekt zmieni... Posłowie nie zgłosili dzisiaj poprawek do senackiego projektu nowelizacji o spółdzielniach mieszkaniowych podczas drugiego czytania.
Kupujesz mieszkanie? Tak zaoszczędzisz Przeprowadzka do mniejszej miejscowości, która znajduje się w pobliżu aglomeracji, pozwala zaoszczędzić na zakupie na rynku wtórnym nawet ponad połowę.
Nie ma chętnych na wykup mieszkań w TBS To wina zbyt wysokiej ceny i braku zachęt dla gmin - właścicieli TBS - do sprzedaży mieszkań.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)