Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Spółdzielnie mieszkaniowe. Wszystkie kluby popierają projekt

0
Podziel się:

Posłowie nie zgłosili dzisiaj poprawek do senackiego projektu nowelizacji o spółdzielniach mieszkaniowych podczas drugiego czytania.

Spółdzielnie mieszkaniowe. Wszystkie kluby popierają projekt
(sludgegulper/CC/Flickr)

Posłowie nie zgłosili dzisiaj poprawek do senackiego projektu nowelizacji o spółdzielniach mieszkaniowych podczas drugiego czytania.

Senacki projekt nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych ma dostosować przepisy do wyroków Trybunału Konstytucyjnego ws. uregulowania stanu prawnego. Podczas pierwszego czytania tego projektu, posłowie zgłosili poprawkę, która wydłuża wejście w życie projektowanych przepisów z dwóch do trzech miesięcy. Posłowie chcieli dać więcej czasu spółdzielniom, by mogły zakończyć rozpoczęte sprawy dotyczące stanu prawnego gruntów spółdzielczych, m.in. zasiedzenia lub ustalenia praw własności.

Trybunał Konstytucyjny już dwukrotnie: w 2005 i 2010 r. stwierdził niezgodność z Konstytucją przepisów ustawy z 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych. Chodzi o np. przeniesienia własności nieruchomości, czyli zapisy odmienne niż te, jakie przewiduje Kodeks cywilny.

Nowelizacja ma na celu uchylenie przepisów ustawy, które zakwestionował Trybunał. Zobowiąże także zarządy spółdzielni do uregulowania stanów prawnych ich gruntów, aby mogły w dalszym ciągu przekształcać spółdzielcze prawo do lokalu we własność. Spółdzielnie mieszkaniowe miały obowiązek regulowania tych stanów prawnych od 11 lat.

Aby ustanowić odrębną własność lokalu potrzebny jest wpis w księgach wieczystych dotyczący ułamkowej części gruntu pod budynkiem. Przeprowadzenie takiej procedury wymaga, by stan prawny gruntu był aktualny. Tymczasem w wielu spółdzielniach tak nie jest, gdyż nie wpisywały one do ksiąg wieczystych m.in. decyzji wywłaszczeniowych, nacjonalizacyjnych czy dotyczących wieczystego użytkowania gruntu. Ponadto o część gruntów, na których stoją spółdzielcze budynki, upominają się byli ich właściciele.

Posłanka sprawozdawca Anna Paluch (PiS) omawiając dzisiaj zmiany zaznaczyła, że choć Trybunał Konstytucyjny dał możliwość _ kształtowania materii prawnej _ w zakresie tych przepisów, które budziły wątpliwość Trybunału, to jednak Senat nie skorzystał z tych możliwości i nie odniósł się do nich, a zdecydował się tylko na ich uchylenie. Teraz projekt trafi pod głosowanie.

Czytaj więcej w Money.pl
Mieszkanie za złotówkę. Uwaga: ważny termin Spółdzielcze prawo do lokalu można przekształcić w prawo własności za przysłowiową złotówkę.
3 tys. zł za mkw? Tak, ale tylko dla wybranych Średnia cena zakupu nowego mieszkania spółdzielczego wyniosła w 2010 r. 3,6 tys. zł za metr.
Kto najszybciej buduje mieszkania? Są dane Zdecydowanie najdłużej buduje się w Polsce domy prywatne.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)