Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ustawa o GMO: Jest weto prezydenta

0
Podziel się:

Zapisy, które przeszły przez parlament są niezgodne z prawem europejskim - stwierdził Bronisław Komorowski.

Ustawa o GMO: Jest weto prezydenta
(prezydent.pl/GFDL)

[Aktualizacja 11:46]

*Bronisław Komorowski zawetował ustawę o nasiennictwie, ponieważ jest niezgodna prawem europejskim. Już po ubiegłotygodniowych konsultacjach w tej sprawie prezydent oświadczył, że to _ bubel legislacyjny _. Jednocześnie wyraził nadzieję, że ustawa o nasiennictwie wróci do niego już bez kontrowersyjnego zapisu o GMO. *Na konferencji w Belwederze prezydent uzasadniał, że nie dochowano należytej staranności przy pracach nad ustawą w Sejmie. Przypomniał, że rządowy projekt zakładał, iż dostosuje ona polskie prawo do unijnego. Tymczasem w trakcie prac w sejmowej komisji została ona tak zmieniona, że minister Mikołaj Dowgielewicz stwierdził, że jest ona z tym prawem niezgodna.

Bronisław Komorowski zapowiedział też, że jeśli parlament przyjmie weto, w trybie natychmiastowym skieruje do parlamentu ustawę o nasiennictwie, ale bez zapisów o GMO.

Ustawa nie reguluje sprawy upraw genetycznie modyfikowanych, ale też ich nie zakazuje. Określa ona tryb rejestracji i wytwarzania materiału siewnego głównie tradycyjnych odmian. Zawiera ona jednak przepis dotyczący możliwości rejestracji odmian transgenicznych, który wywołuje wiele kontrowersji.

Według prezydenta, w parlamencie w ostatnim momencie do ustawy _ wrzucono _ kontrowersyjne zapisy dotyczące GMO. Przedstawiciele jego Kancelarii oceniali, że wprowadzają one _ chaos prawny _.

W czasie swoich konsultacji Komorowski podkreślał jednak, że _ nie znajduje żadnego potwierdzenia _, że żywność GMO jest niezdrowa, i że _ nie istnieją żadne naukowe dowody na (jej) szkodliwość _. Taka była też opinia większości uczestników ubiegłotygodniowych konsultacji u prezydenta; część z nich przyznawała jednak, że zapisy o GMO znalazły się w ustawie o nasiennictwie niepotrzebnie.

O tym, że żywność GMO jest szkodliwa dla zdrowia przekonani są przeciwnicy GMO, z którymi kilka dni temu spotkała się prezydencka minister Irena Wóycicka. Ich zdaniem, uprawy genetycznie modyfikowane stanowią też zagrożenie dla polskiego rolnictwa.

_ PAP/Paweł Supernak _
Premier Donald Tusk mówił w sierpniu, że jest przeciwnikiem żywności genetycznie modyfikowanej. Jednak - jak podkreślał - ponieważ sprawa GMO to _ dylemat nierozwiązywalny _, będzie rozumiał decyzję prezydenta ws. ustawy zarówno na tak, jak i na nie. O weto prezydenta do ustawy o nasiennictwie zaapelował do Komorowskiego SLD i Zieloni 2004; ich zdaniem, legalizuje ona w Polsce GMO.

Także PiS uważał, że prezydent powinien zawetować ustawę o nasiennictwie ze względu na zapisy dotyczące GMO. Prezes partii Jarosław Kaczyński zapowiedział też, że jeśli PiS wygra wybory, to wprowadzi całkowity zakaz upraw GMO.

Nic złego w ustawie o nasiennictwie nie widział resort rolnictwa. Jego szef Marek Sawicki przekonywał w ubiegłym tygodniu, że ustawa _ praktycznie nie zajmuje się _ organizmami genetycznie modyfikowanymi. Podkreślał, że zawiera ona upoważnienie dla ministra rolnictwa do wykreślenia z rejestru materiału siewnego odmiany transgenicznej w przypadku zarejestrowania jej; pod warunkiem, że są do tej odmiany uwagi dotyczące jej przydatności na cele paszowe, konsumpcyjne lub odnośnie zagrożenia środowiska.

Ustawa o nasiennictwie była powodem kilku manifestacji przeciwników GMO, organizowanych m.in. pod Pałacem Prezydenckim.

Czytaj więcej o GMO w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/231/t134887.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/gmo;w;polsce;co;zdecyduje;komorowski,108,0,895852.html) Nie widzi przeciwskazań, ale to bubel prawny Nadal nie wiadomo, czy prezydent podpisze kontrowersyjną ustawę.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/237/t134893.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/komorowski;gmo;nie;jest;zle;ale;ta;ustawa;tak,148,0,892820.html) Wie, że to bubel, ale nie wie czy go zawetuje Prezydent Bronisław Komorowski ocenił po konsultacjach z ekspertami, że ustawa o nasiennictwie to bubel legislacyjny. Według niego w parlamencie w ostatnim momencie do ustawy wrzucono kontrowersyjne zapisy dotyczące GMO.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/211/t139987.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/batalia;o;gmo;wszystkie;oczy;na;prezydenta,184,0,896184.html) "Demon XXI wieku"? Dziś decyzja Tomasz Tomczykiewicz z PO uważa, że bez żywności zmodyfikowanej genetycznie nie ma przyszłości dla polskiego rolnictwa.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)