Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Urodziła za pieniądze, walczy przed sądem o dziecko

0
Podziel się

Surogatka, która za pieniądze urodziła dziecko małżeństwu z Warszawy, a
teraz chce je odzyskać.

Urodziła za pieniądze, walczy przed sądem o dziecko
(mahalie/CC/Flickr)
bEgxynqt

Surogatka, która za pieniądze urodziła dziecko małżeństwu z Warszawy, a teraz chce je odzyskać, złożyła w poniedziałek wyjaśnienia przed stołecznym sądem. Proces m.in. o ustalenie praw rodzicielskich toczy się z wyłączeniem jawności.

Chodzi o opisywaną od 2009 roku przez media historię Beaty Grzybowskiej z Łodzi, która za pieniądze urodziła syna i oddała biologicznemu ojcu oraz jego żonie, a teraz chce dziecko odzyskać. Powódka za 30 tys. zł zgodziła się urodzić dla nich dziecko.

Pełnomocnicy ojca dziecka i jego żony złożyli w sądzie wniosek o powierzenie władzy rodzicielskiej ojcu i ustalenie przy nim miejsca pobytu dziecka.

bEgxynqv

Sprawę rozpatruje VI Wydział rodzinny i nieletnich Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy.

_ - Rozprawa była prowadzona przy drzwiach zamkniętych, wobec tego nie możemy komentować jej przebiegu - podkreśliła mec. Maria Wentland-Walkiewicz. _Jak przyznała, _ przesłuchanie łodzianki wniosło jednak do sprawy _bardzo dużo interesujących rzeczy.

[

bEgxynqB

Umowa na urodzenie dziecka nie wystarczy ]( http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/umowa;na;urodzenie;dziecka;nie;wystarczy,183,0,488887.html )
Mały Kajetan od około roku przebywa u swojego ojca oraz jego żony. _ - Pani podjęła złą, nieprawidłową i błędną decyzję. Takiej decyzji nigdy w życiu by nie podjęła, żeby być matką zastępczą, ale dziecko się urodziło i jakieś konsekwencje trzeba za to dziecko wziąć _ - powiedziała Wentland-Walkiewicz.

Według Grzybowskiej, do zawarcia umowy o urodzenie dziecka obcej parze zmusiła ją trudna sytuacja finansowa. Kobieta wychowywała już w tym czasie dwie córki, opieki nad trzecią zrzekła się m.in. ze względu na jej zły stan zdrowia, w tym podejrzenie chorób genetycznych. Za urodzenie dziecka parze z Warszawy otrzymała 30 tys. zł.

Jak relacjonowała łodzianka, parę, której miała urodzić dziecko, poznała poprzez agencję kojarzącą bezdzietne pary z matkami zastępczymi, ostatecznie jednak, jeszcze przed zajściem w ciążę, umowę z agencją zerwała i porozumiała się bezpośrednio z rodzicami. Jak twierdzi, z nimi żadnej umowy nie podpisała. Dziecko po porodzie trafiło do małżeństwa z Warszawy.

Poźniej Grzybowska tłumaczyła, że zmieniła zdanie w sprawie oddania dziecka, jeszcze będąc w ciąży. - _ Wtedy zrozumiałam, że to nie ma znaczenia z czyjego materiału genetycznego był Kajtuś, on był mój _ - mówiła.

bEgxynqC

Według polskiego prawa matką jest kobieta, która urodziła dziecko, natomiast kwestie macierzyństwa zastępczego w takich przypadkach pozostają nieuregulowane.

ZOBACZ TAKŻE:

bEgxynqW
wiadomości
prawo
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)