To protest przeciwko łamaniu - zdaniem UP - przez Sojusz postanowień umowy koalicyjnej. Chodzi między innymi o sposób prezentacji kandydatki SLD na prezydenta (na zdjęciu). Rozumiemy decyzję UP, choć wynika ona z rozżalenia - stwierdził sekretarz generalny SLD.
UP nie wyklucza samodzielnego startu w jesiennych wyborach parlamentarnych, a także wystawienia własnego kandydata na prezydenta.
Uchwałę o zerwaniu zawartej w październiku 2013 r. umowy koalicyjnej z SLD podjęła w niedzielę Rada Krajowa Unii Pracy. _ Nie dotrzymano warunków tego porozumienia, szczególnie w wyborach samorządowych. Atmosfera na sali była taka, że skoro niedotrzymywane są te warunki porozumienia, to jaki sens jest mieć to porozumienie? Będziemy szukać innych rozwiązań _ - powiedział szef UP Waldemar Witkowski.
Jak wynika z uchwały UP, chodzi m.in. o nazwę i logo koalicyjnego komitetu _ SLD - Lewica Razem _, który startował w ubiegłorocznych wyborach samorządowych. Witkowski zaznaczył, że wbrew postanowieniom umowy koalicyjnej, w nazwie i logo zabrakło nazwy Unii Pracy. _ Tożsamość Unii Pracy została w ten sposób znacząco obniżona _ - uważa lider UP. Unia Pracy - jak napisano w uchwale Rady Krajowej - ma również do SLD żal o zachowania większości władz terenowych SLD w czasie wyborów samorządowych, _ zaprzeczających koalicyjnemu charakterowi komitetu wyborczego _.
UP ma ponadto zastrzeżenia do sposobu zaprezentowania w piątek kandydatki Sojuszu na prezydenta Magdaleny Ogórek. _ Dowiedziałem się o tej kandydatce w czwartek rano w rozmowie z Leszkiem Millerem, ale poproszono mnie, by utrzymać to w tajemnicy, przynajmniej na jakiś czas. Była mowa o tym, że być może zaprosimy ją w niedzielę na Radę Krajową, porozmawiamy, tymczasem w piątek rano, jeszcze przed zarządem SLD, informacja o jej starcie pojawiła się w mediach. To jest niepoważne _ - powiedział Witkowski.
Jak ocenił, piątkowa prezentacja kandydatki Sojuszu była _ nieszczęśliwa _, również ze względu na to, że w tym dniu zmarł b. premier Józef Oleksy. O ile Witkowski Magdalenę Ogórek uważa za _ perspektywiczną _ kandydatkę, to nie widzi możliwości poparcia jej przez UP. Według niego, najbardziej prawdopodobne jest obecnie wystawienie własnego kandydata oraz samodzielny start w jesiennych wyborach parlamentarnych. Sama Ogórek, współpracująca przed laty z SLD historyk i specjalistka od Kościoła Katolickiego, deklarowała w piątek, że chciałaby być kandydatką _ całej polskiej lewicy _.
W niedzielnej uchwale Unia Pracy za _ absolutnie konieczne _ uznała _ przebudowę polskiej lewicy, pozwalającą na odzyskanie jej pozycji na scenie politycznej _. _ Od dawna wzywaliśmy do budowania nowej formacji lewicowej, łączącej ponad podziałami, wokół czytelnego programu, ludzi polskiej lewicy. Kolejne kampanie wyborcze oraz wyniki poparcia społecznego wyrażane w sondażach, potwierdzają słuszność naszych oczekiwań _ - głosi stanowisko Rady Krajowej UP.
Na luty ma zostać zwołana Nadzwyczajna Konwencja Polityczna UP. Jej zadaniem - zgodnie z niedzielna uchwałą - będzie _ podjęcie decyzji o udziale Unii Pracy w zbliżających się wyborach prezydenckich i parlamentarnych oraz działaniach politycznych zmierzających do odbudowy pozycji lewicy w Polsce _.
Zdaniem sekretarza generalnego SLD Krzysztofa Gawkowskiego, stanowisko władz UP świadczy o tym, że w partii tej zwyciężyła frakcja przeciwników Witkowskiego. _ Skoro w Unii Pracy zwyciężyły nastroje zerwania koalicji wyborczej, to rozumiemy to i szanujemy. Myślę, że biorą się one przede wszystkim z rozżalenia, ponieważ kandydaci Unii Pracy ponieśli w wyborach samorządowych sromotną klęskę _ - powiedział Gawkowski PAP.
Nie wykluczył jednak, że lider SLD Leszek Miller będzie jeszcze rozmawiał z Witkowskim na temat współpracy.
SLD i Unia Pracy blisko współpracowały od kilkunastu lat. Startowały wspólnie jako koalicja wyborcza w 2001 roku (na listach wyborczych znaleźli się też m.in. przedstawiciele: KPEiR, SD i Partii Ludowo-Demokratycznej), otrzymując 41,04 proc. głosów. UP weszła też w skład utworzonej po wyborach koalicji rządowej (2001-2004); ówczesny szef UP Marek Pol został wicepremierem i ministrem infrastruktury.
Później UP weszła w skład utworzonej w 2006 roku koalicji Lewica i Demokraci (SLD, UP, SdPl i PD). LiD rozpadł się dwa lata później, jednak Sojusz i Unia Pracy podtrzymały współpracę. Politycy UP prowadzili również rozmowy z Europą Plus - projektem, w który angażowali się m.in. b. prezydent Aleksander Kwaśniewski i Janusz Palikot. Ostatecznie zdecydowali się jednak na kontynuację współpracy z SLD.
Czytaj więcej w Money.pl | |
---|---|
Grzegorz Napieralski zawieszony! Sprawa będzie skierowana do partyjnego sądu. | |
Zaskoczenie: Oto kandydatka SLD na prezydenta - _ To symbol zmiany pokoleniowej i otwarcia polskiej polityki _ - oświadczył szef SLD Leszek Miller. | |
Napieralski: Jestem w szoku, łzy się cisną _ - Ja 20 lat jestem w tej partii. 20 lat! _- emocjonuje się polityk. |