Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jerzy Malczyk
|

Ultimatum dla Rosji? Ławrow zabrał głos

0
Podziel się:

- Brak punktu o negocjacjach to radykalne odejście od Deklaracji Genewskiej - oświadczył minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej.

Ultimatum dla Rosji? Ławrow zabrał głos
(kprm.gov.pl)
bEKMuqoR

MSZ Rosji zarzuciło władzom Ukrainy odejście od kwietniowej deklaracji z Genewy o deeskalacji napięcia na wschodzie kraju. W ocenie władz rosyjskich świadczy o tym brak w planie pokojowym ukraińskiego prezydenta Petra Poroszenki punktu o negocjacjach.

_ - Brak punktu o negocjacjach to radykalne odejście od Deklaracji Genewskiej _ - oświadczył minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergiej Ławrow, którego cytuje agencja Interfax.

_ - Duża część punktów planu wygląda jak ultimatum: macie kilka dni, tydzień. Wszyscy, którzy się nie zgadzają z nowymi władzami, z tym, jak przejęły rządy, mogą złożyć broń lub opuścić Ukrainę. A my sprawdzimy, czy nie popełnili jakichś ciężkich przestępstw i wówczas ich amnestionujemy _ - powiedział Ławrow.

bEKMuqoT

Według szefa MSZ FR plan Poroszenki _ zawiera cały szereg ultymatywnych żądań _. _ To nie jest to, o czym Petro Poroszenko mówił na spotkaniu (z prezydentem Rosji) w Normandii, o czym mówił w kontaktach telefonicznych z Władimirem Putinem. To zupełnie nie jest to, jak tę inicjatywę przedstawiali zachodni rozmówcy naszego prezydenta _ - oznajmił Ławrow.

Wcześniej - już w piątek wieczorem - Kreml oświadczył, że _ wstępna analiza _ ogłoszonego przez Poroszenkę planu wykazała, że nie jest to _ zaproszenie do pokoju i rozmów _, lecz _ ultimatum wobec powstańców na południowym wschodzie Ukrainy, by złożyli broń _. _ Na razie brakuje głównego elementu: propozycji rozpoczęcia negocjacji pokojowych _ - podkreślił Kreml.

Prezydent Ukrainy przedstawił w piątek 15-punktowy plan pokojowy mający na celu uregulowanie sytuacji na wschodzie kraju - w obwodach donieckim i ługańskim - gdzie od połowy kwietnia trwają walki sił rządowych z prorosyjskimi separatystami. Wcześniej w tym dniu Poroszenko ogłosił tygodniowe zawieszenie broni w walkach z buntownikami.

Plan przewiduje gwarancje bezpieczeństwa dla wszystkich uczestników rozmów pokojowych, a także uwolnienie od odpowiedzialności karnej tych, którzy złożą broń i którzy nie popełnili ciężkich przestępstw; plan przewiduje też uwolnienie zakładników.

bEKMuqoZ

Prócz tego Poroszenko proponuje utworzenie 10-kilometrowej strefy buforowej na granicy ukraińsko-rosyjskiej. Nielegalne ugrupowania zbrojne miałyby opuścić terytorium Ukrainy; najemnicy rosyjscy i ukraińscy mogliby to uczynić przez specjalnie utworzony korytarz. Kolejny element planu to rozbrojenie.

Plan przewiduje również opuszczenie nielegalnie zajętych budynków administracji w obwodach donieckim i ługańskim, jak też wznowienie pracy przez lokalne organy władzy. Mowa jest także o wznowieniu nadawania centralnego radia ukraińskiego i telewizji ukraińskiej w dwóch wschodnich obwodach.

Kolejnym punktem planu jest decentralizacja władzy, co ma nastąpić w drodze zmian w konstytucji Ukrainy. Wspomina się o ochronie języka rosyjskiego. Plan zakłada także, że kandydatury gubernatorów obwodów będą uzgadniane z przedstawicielami regionów. Przewidywane są również przedterminowe wybory parlamentarne i lokalne.

Plan Poroszenki zakłada opracowanie programu stworzenia w regionie miejsc pracy i odbudowy obiektów infrastruktury przemysłowej i socjalnej. Prezydent Ukrainy także gwarantuje bezpieczeństwo wszystkim mieszkańcom regionu niezależnie od przekonań politycznych.

bEKMuqpa

Z kolei przyjęta w kwietniu w Genewie przez szefów dyplomacji USA, UE, Ukrainy i Rosji deklaracja przewiduje, że wszystkie nielegalne grupy zbrojne na całej Ukrainie muszą zostać rozbrojone, wszystkie nielegalnie zajęte gmachy w całym kraju - zwrócone prawowitym właścicielom, a okupowane ulice, place i inne miejsca publiczne w ukraińskich miastach - opróżnione.

Opowiedziano się za tym, by specjalna misja monitoringowa OBWE odgrywała główną rolę w pomaganiu władzom ukraińskim i lokalnym społecznościom w niezwłocznym wprowadzaniu w życie najpilniej potrzebnych środków deeskalacji. USA, UE i Rosja zobowiązały się do wspierania takiej misji, w tym do zapewnienia obserwatorów.

W deklaracji podkreślono konieczność przywrócenia bezpieczeństwa wszystkim obywatelom Ukrainy. Dokument głosi, że wszystkie strony muszą powstrzymać się od wszelkiej przemocy, zastraszania i prowokacyjnych działań. Sygnatariusze deklaracji zdecydowanie potępili i odrzucili wszelkie przejawy ekstremizmu, rasizmu i nietolerancji religijnej, łącznie z antysemityzmem.

Czytaj więcej w Money.pl
Ławrow o ministrze Ukrainy: Przekroczył granicę Była to reakcja na obraźliwe wyrażenie pod adresem prezydenta Putina.
Ławrow zaatakował Sikorskiego za "uwagi" Minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej skrytykował szefa dyplomacji Polski, określając niektóre z jego wypowiedzi na temat Rosji jako _ niestosowne _.
Ławrow po raz kolejny ostrzega Kerry'ego Minister spraw zagranicznych Rosji powiedział sekretarzowi stanu USA Johnowi Kerry'emu, że ukraiński rząd musi przerwać swą operację wojskową.
bEKMuqpu
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)