Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ukraina w NATO? Zaskakujące wyniki sondażu

0
Podziel się:

W obecnej sytuacji geopolitycznej 55 procent mieszkańców Ukrainy opowiedziałoby się za członkostwem.

Ukraina w NATO? Zaskakujące wyniki sondażu
(Pal Nordseth/CC/Flickr)

W obecnej sytuacji geopolitycznej 55 procent mieszkańców Ukrainy opowiedziałoby się za członkostwem tego kraju w NATO.

Takie dane przyniósł sondaż przeprowadzony przez lwowskie centrum zajmujące się badaniem nastrojów społeczeństwa. 20 procent badanych jest przeciwnych takiemu rozwiązaniu. Sondaż nie obejmował Donbasu oraz Krymu.

Przeprowadzony w ubiegłym tygodniu sondaż pokazuje, iż wydarzenia na wschodniej Ukrainie zmieniają nastawienie obywateli tego kraju do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Jedynie 25 proc. badanych wskazuje przy tym zarówno na pozytywne, jak i negatywne skutki ewentualnego członkostwa w NATO. Interesujące, że wśród uczestników sondażu opowiadających się przeciw związkom Ukrainy z Sojuszem przeważają ludzie wykształceni oraz młodzież.

Komentując w wypowiedzi dla Polskiego Radia wyniki sondażu lwowski politolog prof. Petro Żuk zauważa, iż oznacza to, że gdyby teraz odbywało się referendum, to Ukraina zagłosowałaby za członkostwem w NATO. Ale w dalszej perspektywie sytuacja nie jest już tak bardzo jednoznaczna.

Przez wiele ostatnich lat mieszkańcy Ukrainy opowiadali się w większości przeciw wejściu tego kraju do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Czytaj więcej w Money.pl
Konflikt na Ukrainie. Jak poskromić Rosję? Planiści NATO są zgodni, że Władimir Putin nie jest szaleńcem, więc nie ma prawdopodobieństwa, że rzuci się na oślep w konflikt zbrojny,
NATO wesprze ukraińską armię. Fundusz Szef NATO ostrzegł Rosję, że jeśli nadal będzie ona łamać prawo międzynarodowe i nie będzie przestrzegać integralności suwerennych krajów, to jej izolacja będzie coraz większa.
Rosja zaprzecza. Putin nie groził inwazją Świadkiem półtoragodzinnej rozmowy telefonicznej miał być rosyjski ambasador w Kijowie, Michaił Zurabow.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)