Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Tymczasowe aresztowanie przedłużane tylko warunkowo

0
Podziel się

To jedna z proponowanych zmian w kpk.

Tymczasowe aresztowanie przedłużane tylko warunkowo
bEiJYkGJ

*Areszt tymczasowy nie będzie mógł być przedłużany bez ograniczeń. Będzie to możliwe tylko pod pewnymi warunkami. To jedna ze zmian w kodeksie postępowania karnego. *

Rada Ministrów przyjęła projekt zmian w Kodeksie postępowania karnego. Dzięki zmianom trudniej będzie wydłużać tymczasowe aresztowanie. Nowelizacja usuwa możliwość powoływania się na ,,inne istotne przeszkody, których usunięcie było niemożliwe", jako powodu przedłużenia tymczasowego aresztowania. Przepis był nieostry i dawał okazję do często niekorzystnych do wydłużania tymczasowego aresztowania na czas nieokreślony- czytamy w komunikacie prasowym rządu.

ZOBACZ TAKŻE:

bEiJYkGL

Po zmianach stosowanie tymczasowego aresztowania będzie mogło zostać przedłużone w postępowaniu sądowym i w postępowaniu przygotowawczym wyłącznie jeżeli konieczność taka powstanie w związku: z zawieszeniem postępowania karnego, czynnościami zmierzającymi do potwierdzenia tożsamości oskarżonego, zebraniem dowodów w sprawie o szczególnej zawiłości lub poza granicami kraju lub w związku z celowym przewlekaniem postępowania przez oskarżonego.

By utrzymać areszt tymczasowy nie będzie można powoływać się na przedłużającą się obserwację psychiatryczną oskarżonego lub przedłużające się wydanie opinii biegłego.

Ponadto właściciel przedsiębiorstwa, który został tymczasowo aresztowany, będzie mógł zażądać od sądu, aby poinformowano o tym fakcie jego przedsiębiorstwo. Zatrzymany powinien złożyć odpowiedni wniosek w tej sprawie.

bEiJYkGR

| Obowiązujący przepis art. 261 nakłada na sąd obowiązek poinformowania pracodawcy o zastosowaniu tymczasowego aresztowania w stosunku do pracownika. Nie określa jednak żadnych obowiązków informacyjnych sądu w przypadku, gdy tymczasowe aresztowanie zostaje zastosowane wobec przedsiębiorcy. |
| --- |

Poza tym aresztowani niejednokrotnie nie mają wystarczającej wiedzy na temat przysługujących im praw, dlatego osoba zatrzymana będzie natychmiast informowana o możliwości skorzystania z pomocy adwokata- czytamy w komunikacie.

bEiJYkHm
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)