Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tusk: ACTA nie musi być ratyfikowana

0
Podziel się:

Premier zapowiada szczegółowe konsultacje oraz drobiazgowe podejście do dokumentu międzynarodowego.

Tusk: ACTA nie musi być ratyfikowana
(Grzegorz Rogiński/KPRM)

Premier Donald Tusk zapowiedział, że - jeśli będzie naprawdę uzasadniona opinia, że umowa ACTA jest zagrożeniem dla wolności - to rząd nie przedłoży jej do ratyfikacji. * *Wywołująca liczne protesty internautów międzynarodowa umowa ACTA - która wczoraj została podpisana m.in. przez Polskę - zobowiązuje jej sygnatariuszy do walki z łamaniem prawa własności intelektualnej oraz handlem podrabianymi towarami

_ - Do czasu ewentualnego zwrócenia się do Sejmu o ratyfikację (umowy ACTA) będziemy jeszcze, w trybie konsultacji i przy pomocy własnych ekspertów, analizowali każdą literkę, na wszystkie możliwe sposoby, żeby nie było wątpliwości, czy ACTA wymusza na naszym prawie, naszych zachowaniach jakiekolwiek działania lub zmiany, które ograniczą wolność w internecie _ - powiedział premier dzisiaj dziennikarzom w Sejmie. - _ Jeśli będzie naprawdę uzasadniona opinia, że to jest zagrożenie dla wolności, to nie wniesiemy tej umowy pod ratyfikację _ - dodał.

Premier pytany był również o gotowość do dymisji, którą zadeklarował w zawiązku z umową ACTA minister administracji i cyfryzacji Michał Boni. - _ Minister Boni nie podał się do dymisji. Minister Boni jest człowiekiem honorowym i bardzo przeżywa to, co się dzieje w dziedzinie, za którą odpowiada. _

- Powiedział, że jeśli będę miał do niego pretensję za to, co dzieje się wokół ACTA, to oczywiście jest do dyspozycji" - powiedział Tusk. Żartował też, że _ przestrzegał swoich ministrów, aby nie powtarzali zbyt często, że są do dyspozycji, bo mogą diabła skusić _. _ Wszyscy są z definicji do dyspozycji _ - dodał.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/5/m202245.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/boni;tego;artykulu;acta;nie;wprowadzimy;w;zycie,127,0,1014911.html) Rząd ustępuje w sprawie ACTA? Według szefa rządu, deklarację ministra Boniego należy traktować jako _ gotowość do zawsze bardzo honorowego stawiania sprawy . - Generalnie mam zaszczyt pracować z ludźmi honorowymi. Nie mam zastrzeżeń jeśli chodzi o tę sprawę, natomiast w tej chwili nie będę badał stopnia honorowości, mnie interesuje rzetelność ich działania w tej sprawie _ - powiedział Tusk dopytywany, czy minister kultury Bogdan Zdrojewski również zachował się honorowo w sprawie ACTA.

Tusk powtórzył, że będzie oczekiwał wyjaśnień od Boniego i Zdrojewskiego w sprawie porozumienia ACTA. _ Będę oczekiwał bardzo szczegółowej informacji. Jak pojawiają się emocje, to jest taka atmosfera, że każdy zaczyna domyślać się, że ktoś coś mógł zawalić. Chcę mieć 100-procentową pewność, że wszystko było w porządku _ - dodał. Jak mówił, będzie oczekiwał informacji o harmonogramie konsultacji, _ kto w nich uczestniczył, kto może czuć się zawiedziony, bo nie miał możliwości konsultowania _.

_ - Chociaż każdy ma prawo uczestniczenia, obserwowania tego, co dzieje się w procesie legislacyjnym, niewykluczone, że któremuś z ministrów lub ich urzędnikom zabrakło energii, by dotrzeć naprawdę do bezpośrednio zainteresowanych _ - powiedział premier. _ Nie zmienia to faktu, że niektórzy niepokoją się treścią zawartą w ACTA, a nie tym jak minister Boni lub minister Zdrojewski postępowali _ - dodał.

Premier zapewnił, że analizując nawet te krytyczne akapity umowy ACTA wraz z komentarzami prawników, _ nie widzi zagrożenia _. _ Nawet ci najgorliwiej protestujący nie mówią, że coś złego się stało, tylko uważają, że w przyszłości, w związku z tym, że ACTA daje pewne możliwości, u nas - jeśli nie ten, to przyszły - rząd coś zmieni i to są trochę strachy na wyrost _ - uważa Tusk.

_ - ACTA to nie jest umowa, która reguluje polskie prawo, ale reguluje relacje między państwami. Jest stosowana w każdym kraju tylko w tym zakresie, w jakim opisuje to prawo krajowe _ - zaznaczył premier.

Czytaj więcej o przyjęciu ACTA w Polsce w Money.pl
Ministrowie na dywaniku u Tuska? Kamienie przeciw ACTA W Poznaniu doszło do starć z policją i ataku na siedzibę PO. Czyja głowa poleci?
Demonstracje przeciw ACTA. Atak na... _ Nie dla ACTA _, _ Precz z infototalitaryzmem _ i _ Internetowe gestaPO _ - to niektóre z haseł manifestantów.
W rządzie jest spór? Premier wyjaśnia, że... Jak zadeklarował, jest gotów do poważnej rozmowy w celu przejrzenia _ wszystkich za daleko idących kompetencji w dziedzinie kontrolowania obywateli _.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)