Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tusk poprosi Boniego i Zdrojewskiego o wyjaśnienia ws. ACTA

0
Podziel się:

Jak zadeklarował, jest gotów do poważnej rozmowy w celu przejrzenia wszystkich za daleko idących kompetencji w dziedzinie kontrolowania obywateli.

Tusk poprosi Boniego i Zdrojewskiego o wyjaśnienia ws. ACTA
(Reporter)

Premier Donald Tusk zapowiedział w czwartek, że poprosi ministrów administracji i cyfryzacji oraz kultury - Michała Boniego i Bogdana Zdrojewskiego o szczegółowe wyjaśnienia w sprawie konsultacji dotyczących umowy ACTA.

Tusk pytany przez dziennikarzy w Sejmie, czy jest jakiś spór między Bonim a Zdrojewskim, jeśli chodzi o konsultacje w sprawie ACTA, powiedział: _ Będę od obu ministrów oczekiwał bardzo szczegółowych, z kalendarzem w ręku, wyjaśnień _. - _ Jeśli pojawiały się jakieś wątpliwości, co do sposobu konsultowania (umowy) przez ministra Zdrojewskiego, to na pewno wyciągnę konsekwencję, jeśli to się potwierdzi _ - dodał.

Jak zadeklarował, jest gotów do poważnej rozmowy w celu przejrzenia _ wszystkich przepisów prawa, które upoważniają instytucje państwowe do przesadnych, za daleko idących kompetencji w dziedzinie kontrolowania obywateli _. Dodał, jest zdeterminowany, by taki przegląd pousuwał te zapisy, które _ władzy dają za dużo władzy nad obywatelem _. - _ Mam wrażenie, że w niektórych przypadkach władza ma za dużo władzy nad obywatelem i będziemy to starali się doregulować _ - podkreślił Tusk.

_ - Zresztą w dyskusji na temat może nie o ACTA, a w ogóle przepisów w Polsce, które regulują kwestie internetu, też będziemy szukali rozwiązań możliwie liberalnych, nie chroniących przestępców, ale możliwie liberalnych dla wszystkich normalnych użytkowników internetu _ - dodał.

Szef rządu pytany był też o pomysł klubu PiS, by przeprowadzić referendum w sprawie akceptacji umowy ACTA. - _ Odpowiedzialna władza musi czasami brać na siebie podejmowanie decyzji, np. w sprawie wieku emerytalnego czy w sprawie ACTA, o których wiemy, że nie zyskają entuzjazmu masowego _ - zaznaczył.

_ - Po to wybiera się władzę, by brała na siebie odpowiedzialność za niepopularne decyzje. Gdybyśmy w Polsce w ostatnich 20 latach niepopularne decyzje zrzucali jako rządzący na obywateli, to żadna z nich nie zostałaby podjęta. Biorę na siebie odpowiedzialność i to powinno być wygodne dla pana Kaczyńskiego, jeśli nie chce brać współodpowiedzialności za trudne państwowe decyzje _ - mówił Tusk.

Wywołująca liczne protesty internautów międzynarodowa umowa ACTA - która w czwartek została podpisana m.in. przez Polskę - zobowiązuje jej sygnatariuszy do walki z łamaniem prawa własności intelektualnej oraz handlem podrabianymi towarami. Zdaniem obrońców swobód w internecie może prowadzić to do blokowania różnych treści i cenzury w imię walki z piractwem. Ewentualne wejście umowy w życie wymaga jeszcze ratyfikacji.

Tusk dopytywany był również dlaczego kancelaria premiera usunęła kilka tysięcy niepochlebnych wpisów zamieszczonych na jej stronie na Facebooku. - _ Jestem doświadczony, twardy człowiek, ale nie przejdą mi przez gardło komentarze, które były umieszczane na różnych publicznych stronach. Wyłącznie ze względu na oglądających i wchodzących na strony usuwamy komentarze, które wyrażają wyłącznie agresję, nienawiść czy są bardzo wulgarne _ - dodał.

Czytaj więcej o sprawie ACTA
Rząd zdecydował w sprawie ACTA Boni: _ Umowa nie zmienia polskiego prawa _. Opozycja wzywa do bojkotu umowy, a policja tropi hakerów, którzy włamali się na rządowe strony.
Musimy przyjąć ACTA? Gowin się sprzeciwił Zdaniem ministra sprawiedliwości, _ polskie przepisy są wystarczające w tym zakresie _.
Ścigają ludzi, którzy zaatakowali premiera Wczoraj rano hakerzy włamali się na stronę kancelarii premiera i umieścili na niej link do filmiku z serwisu YouTube, na którym pani Basia, znana z _ Baśka blog _, parodiuje przemówienie generała Jaruzelskiego.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)