Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Tam kontakt z narkotykami oznacza śmierć

0
Podziel się:

Władze w Teheranie odrzucają możliwość zniesienia kary śmierci tłumacząc się koniecznością walki z przemytem i produkcją narkotyków.

Tam kontakt z narkotykami oznacza śmierć
(Ehsan Iran/CC BY-SA 2.0/wikimedia commons)

W odpowiedzi na krytyczny raport ONZ władze Iranu podały w sobotę, że 93 proc. wyroków śmierci, wykonanych w tym kraju, było karą za przemyt narkotyków. Szacuje się, że od lipca 2013 r. do czerwca 2014 przeprowadzono w Iranie 852 egzekucje.

Takie dane opublikował ONZ w raporcie z 23 października br. Podkreślono w nim, że w ostatnim czasie obserwuje się niepokojącą tendencję wzrostową w ilości wykonywanych przez Teheran wyroków śmierci. Przedstawiciele UE nakłaniają natomiast Iran do wprowadzenie moratorium na karę śmierci.

Zdaniem szefa irańskiej Wysokiej Komisji Praw Człowieka Dżawada Laridżaniego zdecydowana większość egzekucji dotyczy przemytników narkotyków.

Władze w Teheranie odrzucają możliwość zniesienia kary śmierci tłumacząc się koniecznością walki z przemytem i produkcją narkotyków. W odpowiedzi na powtarzające się głosy krytyki w sprawie licznych egzekucji, Iran groził wcześniej, że przestanie ścigać przemytników i pozwoli im swobodnie przewozić narkotyki na Zachód.

W piątek na sesji Komisji Praw Człowieka ONZ w Genewie przedstawiciele części krajów, w tym Wielkiej Brytanii, USA, Kanady, Francji i Australii, publicznie skrytykowali Iran za nierespektowanie praw człowieka. Powoływano się na doniesienia o prowadzonych przez rząd prześladowaniach mniejszości religijnych, dziennikarzy i obrońców praw człowieka.

Czytaj więcej w Money.pl
Już 4 tysiące ofiar klonfliktu na Ukrainie Nowe dane opublikowano na dwa dni przed wyborami na opanowanych przez prorosyjskich separatystów terenach na wschodzie kraju.
ONZ krytykuje separatystów. Sprawdź, za co Ukraina) - Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun skrytykował w środę wybory, które mają przeprowadzić prorosyjscy separatyści na wschodniej Ukrainie; wg niego wybory te są sprzeczne z konstytucją Ukrainy - poinformował rzecznik szefa ONZ Stephane Dujarric.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)