Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Tajwan: Były prezydent zwolniony z więzienia na czas leczenia

0
Podziel się:

Czas, jaki Czen Szuej-bien spędzi na wolności, nie będzie liczony w poczet odbytej kary - poinformowało dziś tajwańskie ministerstwo sprawiedliwości.

Tajwan: Były prezydent zwolniony z więzienia na czas leczenia
(PAP/EPA)

Były prezydent Tajwanu Czen Szuej-bien zostanie na miesiąc warunkowo zwolniony z więzienia w celu uzyskania pomocy medycznej - poinformowało dziś tajwańskie ministerstwo sprawiedliwości. Czen został skazany na 20 lat pozbawienia wolności za korupcję.

Jak podkreślił wiceminister sprawiedliwości Czen Ming-tang, były prezydent wyjdzie z więzienia na okres potrzebny do przeprowadzenia badań i ewentualnego leczenia, natomiast kiedy jego stan się poprawi wróci, aby odbyć resztę kary.

_ - Były prezydent Czen będzie zwolniony warunkowo z przyczyn zdrowotnych, jednak pozostanie pod naszym nadzorem _ - tłumaczył dziennikarzom wiceminister sprawiedliwości.

Dodał, że czas, jaki Czen spędzi na wolności, nie będzie liczony w poczet odbytej kary. Jego stan zdrowia będzie natomiast regularnie sprawdzany przez przedstawicieli władz. Jeżeli nie ulegnie poprawie, okres zwolnienia warunkowego zostanie przedłużony.

Agencja Kyodo podaje, że 64-letni Czen cierpi na bezdech senny, depresję i pogorszenie pracy mózgu. Były prezydent ma również problemy z wysokim ciśnieniem.

Czenowi zarzucono sprzeniewierzenie w czasie sprawowania urzędu w latach 2000-2008 środków finansowych o równowartości 3,15 mln USD ze specjalnego funduszu biura prezydenta Tajwanu, a także przyjęcie łapówek na łączną sumę 9 mln USD oraz pranie brudnych pieniędzy za pośrednictwem kont w bankach szwajcarskich.

Czen nie przyznał się do żadnego punktu oskarżenia. Twierdzi, że proces i wyrok były elementami represji, spotykających go w związku z jego antychińskim stanowiskiem.

Były prezydent opowiadał się za proklamowaniem przez Tajwan formalnej niepodległości i oderwania wyspy od Chin, nadal uznających ją za swą prowincję. Następca Czena na urzędzie Ma Jing-cue jest rzecznikiem poprawy relacji Tajpej z Pekinem.

Czytaj więcej w Money.pl
Przegrali lokalne wybory, rząd zdymisjonowany 81 członków rządu będzie sprawować swe funkcje do czasu, gdy prezydent Tajwanu Ma Ying-cu, zwolennik ocieplenia relacji z Chinami, desygnuje nowego premiera.
Tajwan zmieni swoje relacje z Chinami? Od 2008 roku handel Tajwanu z Chinami wzrósł dwukrotnie do 197,2 mld dolarów w zeszłym roku.
Nacjonaliści przegrali, premier ustąpił Ciang Ju-hua poinformował na konferencji prasowej, że prezydent przyjął jego dymisję.
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)