Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Szokujące przecieki z CBA. Dyrektor z MSWiA wziął rekordową łapówkę

0
Podziel się:

Urzędnikom zarzuca się ustawianie kontraktów. Resortem kierował wtedy Grzegorz Schetyna.

Szokujące przecieki z CBA. Dyrektor z MSWiA wziął rekordową łapówkę
(PAP/Grzegorz Jakubowski)

Nie ponad 200 tysięcy zł łapówki, ale aż prawie 2 miliony wziął były dyrektor Centrum Projektów Informatycznych MSWiA w zamian za intratne kontrakty z firmą komputerową z Wrocławia - informuje RMF FM. To jedna z największych łapówek, jakie udało się wytropić polskim śledczym.

Aktualizacja: 17:37

Na zdjęciu rzecznik Prasowy Prokuratury Apelacyjnej Zbigniew Jaskólski i rzecznik prasowy CBA Jacek Dobrzyński.

Warszawski sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu dwóch byłych dyrektorów MSWiA oraz szefa firmy, która otrzymała kontrakt. Obok dyrektora CPI w MSWiA jest też radca z Komendy Głównej Policji.

Zarzuty dotyczą dającego łapówkę wiceprezesa do spraw sprzedaży w firmie komputerowej z Wrocławia Janusza J., biorącego pieniądze Andrzeja M. i jego żony. Cała trójka usłyszała zarzuty korupcji, a także pomocnictwa w korupcji. W zarzutach widnieje suma 212 tysięcy złotych, które miał wziąć dyrektor od przedstawiciela firmy. Jednak jak ustalili reporterzy śledczy RMF FM, prokuratorzy mają dowody świadczące o tym, że Andrzej M. wziął o wiele więcej - prawie dwa miliony.

Pośrednikiem w przekazywaniu pieniędzy była żona dyrektora z MSWiA. Kontrakty zawierane z firmą dotyczyły informatyzacji policji. Łapówki przedstawiciel firmy przekazywał w kilku transzach.

Prokurator Zbigniew Jaskólski powiedział na konferencji prasowej, że skala afery może być bardzo duża.

- _ Chciałbym powiedzieć, że prowadzone obecnie czynności ujawniają podejrzenie, ze skala korupcji w tym śledztwie jest znacznie większa, niż ta zawarta w zarzutach i może sięgać kwot rzędu kilku milionów złotych. Aktualnie są prowadzone intensywne czynności by zweryfikować te okoliczności _ - powiedział Zbigniew Jaskólski.

W sprawie zabezpieczono do tej pory mienie wartości kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Prokuratura i CBA zwróciły się o informacje do wszystkich osób, które wiedzą o korupcji przy przetargach w MSWiA.

POSŁUCHAJ PROKURATORA JASKÓLSKIEGO:

Zarzuty postawione podejrzanym dotyczą między innymi przyjmowania i wręczania łapówek w wysokości nie mniejszej niż 200 tysięcy złotych oraz niedopełnienia obowiązków i ukrywania środków płatniczych.

Rzecznik prasowy Centralnego Biura Antykorupcyjnego Jacek Dobrzyński na konferencji prasowej przyznał, że sprawa korupcji w MSWiA jest _ rozwojowa _.

- _ To jest początek dużej sprawy. Bo jeśli są sygnały w śledztwie, że mogło chodzić o dużo większą łapówkę, to możemy sądzić, że chodzi o łapówkę największą w historii naszego kraju _- stwierdził Dobrzyński. Przyznał, że w przyszłym tygodniu w związku z aferą korupcyjną w MSWiA zostaną przeprowadzone kontrole w innych instytucjach.

Rzecznik prasowy CBA nie chciał jednak zdradzić czy funkcjonariusze wkroczą do innych resortów. - _ W tych ostatnich dniach do CBA dochodzą sugnały o nieprawidłowościach przy podobnych przetargach na sprzęt informatyczny. Nie dotyczy to tylko MSWiA. Dlatego na tym etapie nie chcę uprzedzać jakich instytucji czy służb będą dotyczyły kontrole _- powiedział.

W sprawie zabezpieczono do tej pory mienie wartości kilkudziesięciu tysięcy złotych. Prokuratura liczy na zgłaszanie się kolejnych osób, które mogły wręczyć łapówkę byłemu dyrektorowi. Za przyjmowanie i wręczanie łapówek dużej wartości grozi podejrzanym nawet do 12 lat więzienia.

Już w ubiegłym roku informowano, że po tym jak resort po Grzegorzy Schetynie przejął Jerzy Miller, rozpoczęto w nim prześwietlanie rekordowego kontraktu na budowę sieci teleinformatycznej. Decyzję o rezygnacji z klasycznego przetargu podjął ówczesny minister spraw wewnętrznych i administracji Grzegorz Schetyna.

Chodziło o wart blisko pół miliarda kontrakt, powierzony notowanej na warszawskiej giełdzie spółce ATM.

Chociaż MSWiA w świetle prawa mogła zrezygnować wtedy z przetargu, to jednak jak wskazywali politycy opozycji, nie jest to najlepsza metoda realizacji zamówień publicznych i może budzić podejrzenia. Zarówno w MSWiA, jak i w samym PO zaprzecza się by Grzegorz Schetyna miał z tą aferą jakikolwiek związek.

O aferze w MSWiA czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/130/t179330.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/tusk;szuka;hakow;na;schetyne;cba;w;akcji,101,0,951653.html) Tusk szuka haków na Schetynę? CBA w akcji Wykryto aferę z przetargami informatycznymi. Zatrzymano wysokich urzędników i policjantów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/185/t46521.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/sa;wnioski;o;areszt;dla;dwoch;osob;zatrzymanych;przez;cba,171,0,953771.html) Afera w MSWiA. Są dwa wnioski o areszt Zarzuty przyjmowania i wręczania ponad 200 tys. zł łapówek, niedopełnienia obowiązków oraz ukrywania środków płatniczych usłyszało sześć osób.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/148/t130708.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kidawa-bonska;nie;chodzi;o;haki;na;schetyne,188,0,953532.html) "W tej sprawie nie chodzi o haki na Schetynę" Małgorzata Kidawa-Błońska mówi, jaki los czeka marszałka Sejmu.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)