Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szkockim referendum. Co teraz z samorządem dla Anglii?

0
Podziel się:

W Partii Konserwatywnej trwa dyskusja jak zrealizować obietnicę równych praw samorządowych dla wszystkich czterech krajów Zjednoczonego Królestwa, w tym Anglii.

Szkockim referendum. Co teraz z samorządem dla Anglii?
(World Economic Forum)

W wiejskiej rezydencji brytyjskiego premiera w Chequers pod Londynem odbyła się narada przedstawicieli różnych skrzydeł Partii Konserwatywnej. Na spotkaniu z Davidem Cameronem starły się poglądy na to, jak zrealizować jego obietnicę równych praw samorządowych dla wszystkich czterech krajów Zjednoczonego Królestwa.

Ta obietnica to konsekwencja innej złożonej Szkotom tuż przed referendum niepodległościowym, że ich parlament otrzyma szerokie nowe uprawnienia, w tym fiskalne. Teraz chodzi o to, aby reszta kraju nie czułą się pokrzywdzona. Walia i Irlandia Północna mają już swoje własne zgromadzenia, ale najbardziej poszkodowana jest Anglia.

_ - Nie można dalej ignorować angielskiego wymiaru rozwiązań konstytucyjnych _ - powiedział po spotkaniu były naczelny doradca prawny rządu, poseł Dominic Grieve.

Część torysów chce osobnego angielskiego parlamentu. Inni uważąją, że wystarczy Izba Gmin, jeśli w sprawach dotyczących tylko Anglii wyprosić z sali posłów z pozostałych części kraju. Były minister spraw zagranicznych William Hague powiedział BBC, że ta sprawa jest dyskutowana od bardzo dawna i pora podjąć jakieś decyzje.

Premier Cameron zapowiedział, że rozwiązania samorządowe zostaną opracowane w jednym czasie dla wszystkich czterech krajów - w ciągu kilku miesięcy. Ale już rysuje się obstrukcja ze strony opozycji, która chce rozłożyć reformy na lata.

Czytaj więcej w Money.pl
Dyskusja o niepodległości Szkocji powróci Temat może powrócić w czasie zapowiadanego przez premiera Davida Camerona referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.
Brytyjski premier rusza do Szkocji. Z posiłkami David Cameron oraz przywódcy Liberalnych Demokratów i laburzystów udadzą się jutro do Szkocji, by prowadzić kampanię przeciw oderwaniu się jej od Zjednoczonego Królestwa.
Wyniki sondażu uderzyły w funta brytyjskiego Sondaż ośrodka YouGov wykazującego wzrost poparcia dla zwolenników wyjścia Szkocji ze Zjednoczonego Królestwa, wywołał nerwowość na rynku walutowym.
Szkoci wściekli na Brytyjczyków. Za UE Szef szkockiego rządu Alex Salmond oskarżył rząd brytyjski o prowadzenie kampanii przeciw niepodległości Szkocji.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)