Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Anna Widzyk
|

Szkoccy separatyści nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa

0
Podziel się:

Temat może powrócić w czasie zapowiadanego przez premiera Davida Camerona referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

Szkoccy separatyści nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa
(PAP/EPA)

Debata o niepodległości Szkocji powróci przy okazji zapowiadanego przez brytyjski rząd referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE - ocenił ekspert think-tanku European Policy Centre, Fabian Zuleeg. Dodał, że UE z ulgą przyjęła decyzję Szkotów.

_ Ulga, z jaką europejscy przywódcy, a szczególnie europejskie instytucje przyjęły wynik szkockiego referendum, jest zrozumiała. Nie muszą się oni martwić o to, jak potraktowałyby wniosek niepodległej Szkocji o przyjęcie do UE oraz że taki wniosek spotkałby się z negatywną reakcją niektórych krajów Unii _ - powiedział Zuleeg w rozmowie z PAP.

_ Władze centralne niektórych krajów, gdzie są ruchy secesjonistyczne, obawiały się, że Szkocja będzie wzorem dla miejscowych secesjonistów _ - dodał.

Zdaniem eksperta referendum, w którym większość Szkotów opowiedziała się za pozostaniem w Wielkiej Brytanii, nie zamyka jednak ostatecznie dyskusji o niepodległości Szkocji. Może ona powrócić w czasie zapowiadanego przez premiera Davida Camerona referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. _ Jeśli Wielka Brytania opowie się za wyjściem z UE, a Szkoci będą chcieli pozostać w Unii to kwestia niepodległości Szkocji natychmiast powróci _ - powiedział Zuleeg.

_ Na pewno, jeśli Szkocja opowiedziałaby się za niepodległością, to byłoby trudniej utrzymać Wielką Brytanię w Unii. Szkoci są bardziej proeuropejscy niż reszta Zjednoczonego Królestwa. To jednak nie wystarczy by uniknąć +Brexitu+ (wyjścia W. Brytanii z UE). Unia będzie musiała pomyśleć nad bardziej pozytywną narracją, by zatrzymać Brytyjczyków _ - dodał.

Zuleeg zauważył, że przed szkockim referendum kampania przeciwników niepodległości koncentrowała się przez długi czas na negatywnych konsekwencjach, jak koszty gospodarcze odłączenia się od Zjednoczonego Królestwa. _ To okazało się za mało. Dlatego tuż przed referendum władze centralne wyszły z propozycjami reform i nadania Szkocji większej samodzielności. To powinno być przykładem dla UE, która nie powinna tylko wskazywać na ryzyka związane z opuszczeniem Unii, ale też przedstawić wizję na przyszłość oraz wypracować jakiś pakiet reform, pokazujący, jak UE może się zmienić _ - dodał.

Zuleeg zauważył, że debata przed szkockim referendum pokazała też, iż w Unii nie ma żadnych planów i przemyśleń, jak postąpić w przypadku secesji regionu należącego do kraju członkowskiego. Nie było np. jasności, w jaki sposób takie nowe niepodległe państwo mogłoby zachować członkostwo w Unii. _ Nie istnieją prawdziwe reguły postępowania, co wywołuje ogromną niepewność i zamieszanie. To nie pomaga nikomu. Jednak politycy, szczególnie z tych krajów, które obawiają się secesji jakichś regionów, będą chowali głowę w piasek _ - ocenił ekspert.

Jego zdaniem szkockie _ nie _ dla niepodległości nie osłabi secesjonistów w innych krajach UE. _ Na pewno regiony, w których są takie tendencje, będą domagać się większej autonomii, wskazując na przykład Szkocji, która wywalczyła większą samodzielność _ - ocenił Zuleeg.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/138/m314506.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/niepodleglosc;szkocji;rusza;kampania;polityczna,197,0,1614789.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Brytyjski premier rusza do Szkocji. Z posiłkami David Cameron oraz przywódcy Liberalnych Demokratów i laburzystów udadzą się jutro do Szkocji, by prowadzić kampanię przeciw oderwaniu się jej od Zjednoczonego Królestwa.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/144/m34192.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/referendum;w;szkocji;sondaz;uderzyl;w;notowania;funta,95,0,1610591.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Wyniki sondażu uderzyły w funta brytyjskiego Sondaż ośrodka YouGov wykazującego wzrost poparcia dla zwolenników wyjścia Szkocji ze Zjednoczonego Królestwa, wywołał nerwowość na rynku walutowym.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/151/m204439.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/rozwod;z;wielka;brytania;szansa;na;rozwoj;szkocji,46,0,1501742.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Coraz więcej Szkotów jest za niepodległością Referendum w sprawie szkockiej niepodległości odbędzie się 18 września.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)