Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sytuacja w Egipicie. Mubarak i synowie pozostaną na razie w areszcie?

0
Podziel się:

Proces dotyczy sprzeniewierzenia 125 mln funtów egipskich (17,6 mln USD).

Sytuacja w Egipicie. Mubarak i synowie pozostaną na razie w areszcie?
(Muhammad Ghafari/CC BY 2.0/flickr)

Sąd kasacyjny w Egipcie unieważnił we wtorek wyroki więzienia za defraudację funduszy publicznych dla obalonego w 2001 roku prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka i jego dwóch synów. Zarządzono ponowny proces, na razie oskarżeni pozostaną areszcie - pisze MENA.

Egipska agencja powołuje się na źródło w resorcie spraw wewnętrznych, które twierdzi, że sąd zarządził ponowny proces, lecz nie nakazał uwolnienia Mubaraka i jego dwóch synów, na których ciążą takie same zarzuty._ - Decyzja o zwolnieniu ich z aresztu pozostaje w rękach prokuratury lub sądu, który będzie ponownie rozpatrywał ich sprawę _ - oświadczyło źródło.

Proces dotyczy sprzeniewierzenia 125 mln funtów egipskich (17,6 mln USD). Środki te miały być przeznaczone na renowację i utrzymanie pałaców prezydenckich, a zostały wykorzystane na podniesienie standardu prywatnych rezydencji rodziny Mubaraków.

W maju ub.r. Mubarak został uznany za winnego w tej sprawie; został skazany na trzy lata więzienia. Jego synowie - Alaa i Gamal - zostali skazani za to samo przestępstwo na karę czterech lat więzienia. Były prezydent z powodów zdrowotnych przebywa w areszcie, w szpitalu wojskowym na przedmieściach Kairu.

Pod koniec listopada sąd w Kairze oczyścił Mubaraka z zarzutu wydania rozkazu krwawego stłumienia antyprezydenckich protestów w 2011 r., w których zginęło kilkuset demonstrantów. Mubarak został również uniewinniony w dwóch sprawach o korupcję.

Z zarzutów współudziału w zabójstwie kilkuset protestujących sąd oczyścił także ministra spraw wewnętrznych w rządzie Mubaraka Habibiego al-Adlego oraz sześciu wysokich rangą doradców do spraw bezpieczeństwa. Prokuratura odwołała się od wszystkich tych wyroków.

W roku 2012 Mubarak za stłumienie protestów, które doprowadziły do jego obalenia, został skazany na dożywotnie więzienie, ale wyrok uchylono ze względów proceduralnych, kierując sprawę do ponownego rozpatrzenia.

Czytaj więcej w Money.pl
Mubarak niewinny. Prokurator nie odpuszcza W lutym 2011 r. na fali tych demonstracji Mubarak został zmuszony do ustąpienia po niemal 30 latach sprawowania władzy.
Zastrzelono policjantów. Przed kościołem Ataku dokonano w Wigilię Bożego Narodzenia, którą Koptowie obchodzą 6 stycznia.
Ponowny proces dziennikarzy Al-Dżaziry Najwyższa instancja sądowa Egiptu anulowała w czwartek kary więzienia orzeczone wobec trzech dziennikarzy katarskiej telewizji informacyjnej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)