Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prokurator odwołał się od wyroku ws. Mubaraka

0
Podziel się:

W lutym 2011 r. na fali tych demonstracji Mubarak został zmuszony do ustąpienia po niemal 30 latach sprawowania władzy.

Prokurator odwołał się od wyroku ws. Mubaraka
(PAP/EPA)

Egipski prokurator odwołał się od decyzji sądu w Kairze, który oczyścił b. prezydenta Hosniego Mubaraka, jego szefa MSW i sześciu doradców z zarzutów współudziału w zabójstwie kilkuset demonstrantów podczas tłumienia antyrządowych protestów w 2011 roku.

W lutym 2011 r. na fali tych demonstracji Mubarak został zmuszony do ustąpienia po niemal 30 latach sprawowania władzy.

W 2012 r. były dyktator został skazany na dożywotnie więzienie za stłumienie 18-dniowych protestów, w których zginęło około 850 osób. Jednak wyrok z 2012 r. uchylono ze względów proceduralnych, kierując sprawę do ponownego rozpatrzenia.

W sobotę stołeczny sąd uniewinnił 86-letniego byłego prezydenta nie tylko w sprawie śmierci demonstrantów, ale także w dwóch sprawach o korupcję, co wywołało protesty w pobliżu placu Tahrir w Kairze. Podczas ich rozpędzania zginęły dwie osoby.

Z zarzutów współudziału w zabójstwie kilkuset protestujących sąd oczyścił także ministra spraw wewnętrznych w rządzie Mubaraka Habibiego al-Adliego oraz sześciu wysokich rangą doradców do spraw bezpieczeństwa. W sprawie o korupcję uniewinnieni zostali też synowie Mubaraka.

Prokurator generalny Hiszam Barakat odwołał się od wszystkich sobotnich decyzji. - _ Badanie powodów wydania orzeczenie ujawniło wady prawne, które wpłynęły na wyrok _ - oświadczył.

Według agencji Reutera apelacja była oczekiwana. Teraz sąd kasacyjny zdecyduje, czy przyjąć odwołanie i zarządzić ponowne rozpatrzenie sprawy, czy też odrzucić apelację i podtrzymać sobotnią decyzję.

Jak pisze Reuters, jeśli Mubarak znowu będzie sądzony w tej sprawie, stanie się to po raz trzeci i zgodnie z egipskim prawem - już ostatni.

Obalenie Mubaraka doprowadziło do pierwszych wolnych wyborów w Egipcie. Jednak ich zwycięzca Mohammed Mursi został w ubiegłym roku odsunięty od władzy przez wojsko z Abd el-Fatahem es-Sisim na czele, po protestach przeciwko rządom islamistycznego szefa państwa.

Sisi, który w maju wygrał wybory przedeckie, stosuje represje wobec Bractwa Muzułmańskiego, z którego Mursi się wywodzi. Od obalenia prezydenta-islamisty zabitych zostało co najmniej 1,4 tys. zwolenników Mursiego, tysiące trafiły do więzień, a setki zostały skazane na śmierć w masowych procesach, które były krytykowane przez społeczność międzynarodową.

Z kolei na wolność wychodzą dawni przedstawiciele władz z epoki Mubaraka, a przepisy ograniczające wolności polityczne wywołują obawy wśród działaczy, że dawne kierownictwo odzyskuje swe wpływy.

Wtorkowy _ New York Times _ pisze w artykule redakcyjnym, że sobotni wyrok _ zakończył ostatni rozdział arabskiej wiosny _, a po krótkim i nieudanym okresie demokracji armia i jej zwolennicy wprowadzili jeszcze bardziej autorytarny system rządów niż ten panujący za Mubaraka.

Czytaj więcej w Money.pl
Egipt: Zatrzymania przed demonstracjami islamistów Nieznani sprawcy zastrzelili w Kairze dwóch oficerów sił zbrojnych i ranili dwóch poborowych.
Więzienie dla 78 nastolatków. Za terroryzm Według agencji MENA niepełnoletni byli członkami Bractwa Muzułmańskiego i uczestniczyli w antyrządowych protestach, do których nawoływała ta organizacja. Blokowali drogi i straszyli spokojnych obywateli.
W metrze wybuchła bomba domowej roboty Bomba raniła cztery osoby, 12 ucierpiało w wyniku paniki w tłumie.
Bojownicy zaatakowali marynarkę. Są zabici W ataku zginęły co najmniej cztery osoby - poinformowały lokalne służby bezpieczeństwa.
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)