Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sytuacja na Ukrainie. Klęska rozmów Poroszenki z głowami europejskich państw?

0
Podziel się

Przed zakończeniem rozmów służby prasowe Poroszenki podały, że nalega on na kontynuację negocjacji pokojowych z Rosją w ramach porozumień z Mińska.

Sytuacja na Ukrainie. Klęska rozmów Poroszenki z głowami europejskich państw?
(Ministerstwo Spraw Zagranicznych/Flickr)
bEhIXQYB

Bez żadnego oświadczenia zakończyło się spotkanie prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i prezydentem Francji Francois Hollande'em. Przywódcy dwóch państw UE opuścili siedzibę prezydenta Ukrainy po prawie pięciu godzinach rozmów.

Merkel i Hollande wyszli z siedziby Poroszenki przed północą czasu ukraińskiego. Wcześniej zapowiadali, że przedstawią ukraińskiemu prezydentowi plan uregulowania sytuacji na wschodzie jego kraju.

Przed zakończeniem rozmów służby prasowe Poroszenki podały, że nalega on na kontynuację negocjacji pokojowych z Rosją w ramach porozumień z Mińska, a mieszkańcom zajętego przez prorosyjskich separatystów Donbasu oferuje wolną strefę gospodarczą i wznowienie finansowania budżetowego.

bEhIXQYD

_ Prezydent podkreślił, że wszystkie strony powinny realizować mińskie porozumienia _ - głosił opublikowany wówczas komunikat. Przypomniano w nim, że przewidują one: wstrzymanie ognia, uwolnienie jeńców, zamknięcia granic z Rosją i wycofanie z Ukrainy _ obcych wojsk _.

Poroszenko zaproponował jednocześnie mieszkańcom opanowanych przez prorosyjskich rebeliantów terenów _ uruchomienie procesu politycznego poprzez przeprowadzenie na okupowanych terytoriach wyborów lokalnych, które będą zgodne z ukraińskim prawem _.

_ Prezydent odnotował, że konieczne są poważne kroki ku gospodarczemu rozwojowi regionu, włączając w to wolną strefę gospodarczą, wznowienie wypłat świadczeń socjalnych, a także - co bardzo ważne - wznowienie dostarczania pomocy humanitarnej _ - podkreślono w oświadczeniu.

Po wizycie na Ukrainie przywódcy Niemiec i Francji udadzą się w piątek do Moskwy, by zapoznać ze szczegółami ich planu pokojowego prezydenta Rosji Władimira Putina.

bEhIXQYJ

Składający w czwartek wizytę w Kijowie sekretarz stanu USA John Kerry oświadczył, że Merkel i Hollande przygotowali swoją ofertę dla Ukrainy w odpowiedzi na propozycje, które dostali w tej sprawie od prezydenta Putina.

Czytaj więcej w Money.pl
Pomoc dla Ukrainy. Nowe zalecenia W dokumencie, który został przygotowany w ostatecznej wersji w piątek, przewidziano konkretne posunięcia, które powinny zapewnić realizację podstawowych kroków zmierzających do deeskalacji konfliktu.
Nowy program pomocy dla Ukrainy. Szczegóły Jean-Claude Juncker podkreślił, że solidarność UE z Ukrainą _ nie jest tylko martwym zapisem _.
Unia decyduje w sprawie Ukrainy. Będą nowe sankcje dla Krymu? Na początku niektórzy dyplomaci wskazywali, że może nawet chodzić o restrykcje gospodarcze. Ostatecznie jednak...
bEhIXQZe
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)