Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Strajk generalny sparaliżował cały kraj. Nepal wraca do normalności

0
Podziel się:

W Nepalu zakończył się strajk generalny, którego inicjatorem była opozycja.

Strajk generalny sparaliżował cały kraj. Nepal wraca do normalności
(seeface.pl)

W Nepalu zakończył się strajk generalny, którego inicjatorem była opozycja. We wtorek akcja protestacyjna sparaliżowała cały kraj, w środę życie wróciło do normy. Przedmiotem sporu opozycji z rządem jest tryb, w jakim ma zostać uchwalona nowa konstytucja.

W środę ponownie otwarto w Nepalu szkoły i targi, a na ulice wróciły samochody. Podczas wtorkowego strajku demonstranci blokowali ulice, przepuszczając tylko karetki pogotowia i wozy straży pożarnej.

We wtorek wieczorem sojusz 30 opozycyjnych partii politycznych pod wodzą Zjednoczonej Komunistycznej Partii Nepalu (maoistowskiej) postanowił skrócić akcję protestacyjną, która miała trwać trzy dni, do czwartku. Jako powód podano utrudnienia dla mieszkańców, firm i turystów.

W pierwszym dniu strajku w Katmandu policja użyła gazu łzawiącego przeciwko opozycyjnym demonstrantom, którzy obrzucali funkcjonariuszy kamieniami; zatrzymano 55 osób. Protestujący zniszczyli ponad 20 samochodów.

Sojusz opozycyjny domaga się, by nowa konstytucja została przyjęta na drodze porozumienia wszystkich partii. Rządząca w Nepalu koalicja, która nie zdołała porozumieć się z opozycją, usiłuje natomiast własnymi siłami przeforsować nową ustawę zasadniczą w parlamencie.

Nepal od prawie siedmiu lat czeka na nową konstytucję. W styczniu 2015 roku minął kolejny termin ukończenia prac nad nową ustawą zasadniczą przez Zgromadzenie Konstytucyjne.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/250/m95994.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nepal-strajk-generalny-sparalizowal-kraj,53,0,1754933.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Strajk sparaliżował kraj na dachu świata Przedmiotem sporu jest tryb, w jakim ma zostać uchwalona nowa konstytucja. W Katmandu demonstranci podpalali samochody.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/51/m85811.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/strajki-w-polsce-najwiekszy-zwiazek-zawodow,155,0,1711003.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Największy związek medyczny ostrzega _ Jesteśmy już tak zdeterminowane, że nie widzimy innej możliwości rozwiązania naszej sytuacji zawodowej _ - przekonują jego przedstawicielki.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/173/m276653.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/solidarnosc-upomina-sie-w-mop-o-prawo-do,137,0,1698185.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Solidarność: Polski rząd narusza prawo Związek zwraca uwagę na brak uregulowań prawnych pozwalających związkom zawodowym na organizowanie strajków w sprawach społeczno-gospodarczych i strajków generalnych.
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)