Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stosunki USA - Kuba. Papież zadowolony z "historycznej decyzji"

0
Podziel się:

Stolica Apostolska ujawniła, że w październiku gościła u siebie delegacje dwóch państw i przedstawiła im propozycję swego pośrednictwa, by sprzyjać konstruktywnemu dialogowi w delikatnych kwestiach.

Stosunki USA - Kuba. Papież zadowolony z "historycznej decyzji"
(CPP / Polaris/East News)

W wydanej nocie Watykan podkreślił, że celem decyzji podjętej przez władze obu krajów jest przezwyciężenie w interesie obywateli obu państw trudności, które naznaczyły ich historię w ostatnim czasie.

Watykański Sekretariat Stanu wyjaśnił, że w minionych miesiącach Franciszek napisał listy do prezydentów: Kuby Raula Castro i Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy, by _ zachęcić ich do rozwiązania kwestii humanitarnych leżących we wspólnym interesie _, po to by - jak dodano - zapoczątkować nową fazę we wzajemnych relacjach.

Wśród tych kwestii Watykan wymienił sytuację _ niektórych więźniów _. W środę obie strony poinformowały o zwolnieniu kilku z nich.

Ponadto Stolica Apostolska ujawniła, że w październiku gościła u siebie delegacje dwóch państw i przedstawiła im propozycję swego pośrednictwa, by sprzyjać konstruktywnemu dialogowi w delikatnych kwestiach. Przyniosło ono - podkreślił Sekretariat Stanu - rozwiązania satysfakcjonujące obie strony.

Watykan zapewnił, że będzie dalej udzielał swego poparcia inicjatywom, które podejmą Stany Zjednoczone i Kuba, by rozwijać relacje dwustronne i działać na rzecz dobrobytu obywateli.

W poniedziałek, a więc na dwa dni przed ogłoszeniem tej historycznej decyzji, wizytę w Watykanie złożył szef amerykańskiej dyplomacji John Kerry, który rozmawiał z sekretarzem stanu kardynałem Pietro Parolinem.

Czytaj więcej w Money.pl
Kuba uwolniła Amerykanina. "To zwiastuje..." Gross został aresztowany w 2009 r., gdyż władze w Hawanie uznały rozdawanie przez niego komputerów, telefonów komórkowych i innego sprzętu telekomunikacyjnego za działalność wspierającą kubańską opozycję oraz za szpiegostwo.
Historyczny zwrot w relacjach Kuba - USA. Moskwa komentuje Zobacz wystąpienie Baracka Obamy: _ Todos somos Americanos _.
Wizyta papieża w Polsce. Ruszają przygotowania Planowana pielgrzymka papieża Franciszka jest tematem dzisiejszego posiedzenia komisji wspólnej rządu i episkopatu Polski.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)