Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kuba i USA wznowią relacje dyplomatyczne. Moskwa komentuje

0
Podziel się:

Zobacz wystąpienie Baracka Obamy: Todos somos Americanos.

Kuba i USA wznowią relacje dyplomatyczne. Moskwa komentuje
(PAP/EPA)

Prezydent Barack Obama ogłosił częściowe poluzowanie izolacji Kuby. Wkrótce rozpoczną się negocjacje w tej sprawie.

Aktualizacja 21:19

To największy zwrot w amerykańskich relacjach z Kubą od ponad pół wieku. Biały Dom zapowiedział, że rozpoczyna negocjacje z Hawaną na temat wznowienia stosunków dyplomatycznych, które były zamrożone od 1961 roku.

Zobacz także: Posłuchaj wystąpienia Baracka Obamy:

W dzisiejszym przemówieniu Barack Obama zapowiedział także częściowe poluzowanie izolacji Kuby, między innymi poprzez złagodzenie embarga handlowego nałożonego przez USA na ten kraj. Prezydent Stanów Zjednoczonych dodał, że zostaną też wprowadzone ułatwienia dla podróżujących na Kubę. Jednocześnie wzywał, by reżim braci Castro wdrożył reformy gospodarcze i szanował prawa człowieka.

W najbliższych miesiącach Waszyngton zamierza otworzyć ambasadę w Hawanie. Równocześnie dojdzie do serii wzajemnych wizyt wysokich rangą przedstawicieli obu krajów. - _ To historyczny dzień w relacjach tych dwóch państw _ - tak powtórne nawiązanie stosunków dyplomatycznych między Kubą a Stanami Zjednoczonymi skomentował profesor Zbigniew Lewicki.

Moskwa również pozytywnie ocenia plany wznowienia stosunków dyplomatycznych między USA i Kubą. Siergiej Riabkow, wiceminister spraw zagranicznych Rosji stwierdził, że jest to _ krok we właściwym kierunku _.

- _ Nie uważamy, że wprowadzenie przez Amerykanów jednostronnych sankcji, gdzie by to nie było, ma podstawy prawne _ - stwierdził wiceszef rosyjskiej dyplomacji. Siergiej Riabkow zapowiedział, że Moskwa będzie z uwagą śledzić bieg wydarzeń w tej sprawie.

Jaki był udział Watykanu?

Papież Franciszek pragnie wyrazić ogromne zadowolenie z _ historycznej decyzji _ władz USA i Kuby o rozpoczęciu normalizacji wzajemnych stosunków - oświadczył Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej. W wydanej nocie Watykan podkreślił, że celem tej decyzji jest przezwyciężenie w interesie obywateli obu państw trudności, które naznaczyły ich historię w ostatnim czasie.

Watykański Sekretariat Stanu wyjaśnił, że w minionych miesiącach Franciszek napisał listy do prezydentów: Kuby Raula Castro i Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy, by _ zachęcić ich do rozwiązania kwestii humanitarnych leżących we wspólnym interesie _, po to by - jak dodano - zapoczątkować nową fazę we wzajemnych relacjach. Wśród tych kwestii Watykan wymienił sytuację _ niektórych więźniów _. W środę obie strony poinformowały o zwolnieniu kilku z nich.

Ponadto Stolica Apostolska ujawniła, że w październiku gościła u siebie delegacje dwóch państw i przedstawiła im propozycję swego pośrednictwa, by sprzyjać konstruktywnemu dialogowi w delikatnych kwestiach. Przyniosło ono - podkreślił Sekretariat Stanu - rozwiązania satysfakcjonujące obie strony.

Watykan zapewnił, że będzie dalej udzielał swego poparcia inicjatywom, które podejmą Stany Zjednoczone i Kuba, by rozwijać relacje dwustronne i działać na rzecz dobrobytu obywateli.
W poniedziałek, a więc na dwa dni przed ogłoszeniem tej historycznej decyzji, wizytę w Watykanie złożył szef amerykańskiej dyplomacji John Kerry, który rozmawiał z sekretarzem stanu kardynałem Pietro Parolinem.

Czytaj więcej w Money.pl
Kuba uwolniła Amerykanina. _ To zwiastuje... _ Gross został aresztowany w 2009 r., gdyż władze w Hawanie uznały rozdawanie przez niego komputerów, telefonów komórkowych i innego sprzętu telekomunikacyjnego za działalność wspierającą kubańską opozycję oraz za szpiegostwo.
USA nieugięte przez 54 lata. Zmienią zdanie? Zaapelowali o to przywódcy krajów członkowskich Wspólnoty Karaibskiej.
_ Twitter _ nielegalny i wywrotowy Powołując się na prawo międzynarodowe i Kartę Narodów Zjednoczonych, władze kubańskie zaapelowały do USA o zaprzestanie nielegalnych i wymierzonych w Kubę tajnych operacji.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)