Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jerzy Malczyk
|

Stosunki Rosja-Ukraina. "Rosjanie są prezentowani jako agresorzy, a to oni są mordowani"

0
Podziel się:

Putin oznajmił też, że Rosja sprzeciwia się agresjom i wojnom, ponieważ jest wielonarodowym państwem, w którym wrogość między narodami byłaby samobójstwem.

Stosunki Rosja-Ukraina. "Rosjanie są prezentowani jako agresorzy, a to oni są mordowani"
(Bohan / Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył, że _ naród rosyjski i nosiciele języka rosyjskiego są prezentowani jako agresorzy na Ukrainie, choć to Rosjanie są tam mordowani i stają się uchodźcami _.

Prezydent Federacji Rosyjskiej uczynił to w posłaniu do uczestników 8. Zgromadzenia Rosyjskiego Świata, które rozpoczęło się w tym dniu w Soczi. W tym dorocznym forum rosyjskiej diaspory z całego świata bierze udział ponad 800 delegatów z 81 krajów. Głównym tematem obrad są problemy i wyzwania stojące przed diasporą rosyjską w związku z sytuacją na Ukrainie.

Putin oznajmił też, że _ Rosja sprzeciwia się agresjom i wojnom, ponieważ jest wielonarodowym państwem, w którym wrogość między narodami byłaby samobójstwem _.

Zgromadzenie Rosyjskiego Świata tradycyjnie odbywa się w przededniu święta narodowego Rosji - Dnia Jedności Narodowej, upamiętniającego rocznicę wyzwolenia Moskwy spod polskich rządów w 1612 roku i zakończenia okresu zamętu (smuty), w jakim na przełomie XVI i XVII stulecia pogrążyła się Rosja.

Celem forum jest wspieranie integracji Rosjan za granicą, a także popularyzacja rosyjskiego języka, kultury i filozofii. Wśród uczestników spotkania w Soczi są nauczyciele i wykładowcy rosyjskiego języka i literatury, naukowcy, twórcy kultury, politycy, aktywiści organizacji pozarządowych, publicyści, eksperci, dyplomaci i duchowni.

Posłanie do uczestników Zgromadzenia wystosował także premier FR Dmitrij Miedwiediew, który zauważył, że _ ważne jest, iż szczególną uwagę poświęci ono wspieraniu rosyjskojęzycznych obywateli Ukrainy, broniących dzisiaj swojego słusznego prawa do mówienia i myślenia w ojczystym języku _.

Występując podczas forum, przewodniczący Fundacji _ Rosyjski Świat _ Wiaczesław Nikonow oznajmił, że _ będzie ona kontynuować swoją działalność we wszystkich krajach, nie bacząc na ataki, jakim jest poddawana _.

_ - Świat składa się nie tylko z trzech państw bałtyckich, Ukrainy i kilku krajów wschodnioeuropejskich, w których dochodzi do ataków na "Rosyjski Świat". Z podniesionym czołem będziemy kontynuować swoją misję, bez względu na to, czy podoba się to komuś czy nie _ - powiedział Nikonow, który jest także deputowanym do Dumy Państwowej, izby niższej parlamentu Rosji.

Odnosząc się bezpośrednio do sytuacji na Ukrainie, parlamentarzysta oświadczył, że _ w najstraszniejszym śnie nikomu nie mogło przyjść do głowy, że Rosjanie będą zabijać Rosjan, przy czym - często w imię tego, by móc mówić w swoim ojczystym języku _.

Fundacja _ Rosyjski Świat _ została utworzona w 2007 roku na mocy dekretu Putina.

Przedstawiając w czerwcu priorytety polityki zagranicznej Rosji, szef dyplomacji Siergiej Ławrow podkreślił, że jednym z nich jest konsolidacja Rosyjskiego Świata, a także troska o interesy i prawa Rosjan za granicą. Ławrow oświadczył wówczas, że konieczne jest wzmocnienie znaczenia rosyjskiego języka i kultury w wymiarze globalnym. Zauważył również, że dbanie o swoich obywateli poza granicami jest najważniejszym wyzwaniem dla rosyjskiej dyplomacji.

Czytaj więcej w Money.pl
Wybory na wschodzie Ukrainy. Zachód nie uznaje, Kreml przyjmuje z szacunkiem _ Unia powinna uznać wybory, jeśli chce jak najszybciej zażegnać kryzys _ - oświadczył dziś ambasador Rosji przy UE Władimir Czyżow.
"Trasy rosyjskich samolotów prowokacyjne" Rosyjskie samoloty nie przekazały swoich planów lotu ani nie nawiązały kontaktu radiowego z cywilną kontrolą ruchu powietrznego, co mogło stanowić potencjalne zagrożenie dla cywilnej komunikacji lotniczej.
Putin: Będzie więcej konfliktów na świecie Prezydent Rosji stwierdził, że zarzewiem ukraińskiego konfliktu okazała się umowa stowarzyszeniowa.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)