Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Stosunki Rosja-Ukraina. Kopacz na rozmowie Putina z Poroszenką?

0
Podziel się:

- Trwają rozmowy, by do tego doszło - poinformował szef polskiego MSZ.

Stosunki Rosja-Ukraina. Kopacz na rozmowie Putina z Poroszenką?
(PAP/Artur Reszko)

- _ Trwają rozmowy, by spotkanie prezydentów Rosji Władimira Putina i Ukrainy Petro Poroszenko w Mediolanie odbyło się z udziałem premier Ewy Kopacz _ - poinformował szef polskiego MSZ Grzegorz Schetyna.

Schetyna poinformował też o rozpoczęciu konsultacji między polskim i rosyjskim MSZ. Rzecznik resortu Marcin Wojciechowski poinformował, że konsultacje takie na poziomie dyrektorów departamentów rozpoczną się pod koniec tygodnia. - _ Nie są w żaden sposób związane z przygotowaniami do spotkania w Mediolanie _ - zaznaczył rzecznik MSZ.

Prezydenci Rosji i Ukrainy mają się spotkać przy okazji szczytu ASEM (Europa-Azja), który odbędzie się w czwartek i piątek w Mediolanie. Jak zapowiadał kilka dni temu sam Poroszenko, w rozmowach mają uczestniczyć m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz premierzy Włoch Matteo Renzi i Wielkiej Brytanii David Cameron. Ukraiński prezydent wyraził również nadzieję, że podczas rozmów z Putinem uda mu się osiągnąć porozumienie w sprawie sporu gazowego jego kraju z Rosją.

_ - Jest szansa taka, że w Mediolanie dojdzie do takiego spotkania i że to spotkanie będzie oparte o szerszą formułę niż to normandzkie, czyli nie tylko z udziałem Francji i Niemiec, także innych krajów. Nie wyobrażam sobie takiej sytuacji, żeby mogło zabraknąć w tych rozmowach pani premier Kopacz. Rozmawiamy z tymi, którzy te spotkania organizują i wierzę, że to spotkanie nie powinno się odbyć bez polskiej obecności _ - powiedział Schetyna w radiowej _ Trójce _.

_ - Chcemy mieć wpływ na relacje rosyjsko-ukraińskie i chcemy pomagać ten problem rozwiązywać tak, jak się działo przez ostatnie miesiące, jeszcze z udziałem ministra Sikorskiego _ - zadeklarował szef MSZ.

Schetyna zwrócił przy tym uwagę, że Ukraina chce _ zbudować relacje bezpieczeństwa z Rosją i to będzie absolutnie kluczowe _. - _ Muszą być kraje, które będą tą otwartość i bezpieczeństwo gwarantować. Polska jest takim krajem, bo zna tę historię i była od początku tego konfliktu między Rosją a Ukrainą. Potrzebna jest polska obecność _ - podkreślił Schetyna.

Pytany o relacje z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem, minister poinformował, że między polskim i rosyjskim MSZ rozpoczynają się właśnie konsultacje _ na poziomie dyrektorskim i wiceministerialnym _. - _ Potem w sposób naturalny może odbyć się spotkanie ministrów, ale tutaj sporo trzeba zrobić, żeby do tego spotkania doszło. Jestem tu umiarkowanym optymistą _ - zaznaczył szef MSZ.

Odnosząc się do relacji z jego ukraińskim odpowiednikiem, Schetyna przypomniał, że na Ukrainie kończy się obecnie kampania przed zaplanowanymi na 26 października wyborami parlamentarnymi. - _ Tak się umówiliśmy z panią premier Kopacz, żeby jej wizyta, a także w perspektywie moja, odbyły się po wyborach parlamentarnych _ - powiedział szef polskiej dyplomacji.

Ukraińska Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) oświadczyła wczoraj, że Rosja rozpoczęła wycofywanie swych wojsk ze wschodniej Ukrainy, gdzie ukraińskie siły rządowe od kwietnia walczą z prorosyjskimi separatystami. W weekend polecenie wycofania wojsk rosyjskich przebywających na poligonach w obwodzie rostowskim, przy granicy z Ukrainą, wydał prezydent Rosji Władimir Putin. Ukraina, a w ślad za nią kraje zachodnie, wielokrotnie wyrażały poważne zaniepokojenie z powodu koncentrowania przez FR wojsk w strefie granicy rosyjsko-ukraińskiej. W ocenie NATO, latem Rosja skoncentrowała w pobliżu granicy z Ukrainą ponad 40 tys. żołnierzy.

26 września w Berlinie doszło do spotkania w sprawie gazu z udziałem przedstawicieli Ukrainy, Rosji i Komisji Europejskiej. Wynegocjowano wówczas tzw. pakiet zimowy, czyli projekt porozumienia mający zapewnić bezproblemowe dostawy gazu na Ukrainę w okresie zimy. Początkowo zapowiadano, że będzie on potwierdzony w ciągu kilku dni, jednak strony zgłosiły uwagi do porozumienia. Komisja Europejska, która je analizowała, zaproponowała Kijowowi i Moskwie spotkanie 21 października w Berlinie.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/18/m321554.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/rzad-ewy-kopacz-na-nieformalnym-posiedzeniu,69,0,1634885.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Nieformalne posiedzenie rządu. Po co? każdy minister dostał plan zadań wraz z zakreśleniem terminu na ich wykonanie. Z terminowości i wykonania tego zadania pani premier będzie ministrów rozliczać - zaznaczyła rzecznik rządu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/16/m322832.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/polska-bedzie-bronic-swoich-racji-w-sprawie,77,0,1633101.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Polska będzie bronić swoich racji w sprawie unijnej polityki W ramach wizyty w Brukseli, Ewa Kopacz rozmawiała na tematy dotyczące kwestii ukraińskiej oraz bezpieczeństwa klimatyczno-energetycznego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/227/m322275.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/expose-ewy-kopacz-niemiecka-prasa-o,234,0,1630698.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) To spodobało się Niemcom w expose Kopacz Media zwracają uwagę na pragmatyczne podejście w polityce zagranicznej i liczne obietnice w polityce wewnętrznej.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)