Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sprawozdanie KRRiT dzieli posłów

0
Podziel się:

Klub PO zapowiedział głosowanie za przyjęciem sprawozdania KRRiT z
działalności w 2013 r. Za jego odrzuceniem opowiedziały się kluby PiS i TR. Jak zagłosują inni?

Sprawozdanie KRRiT dzieli posłów
(Kancelaria Prezesa Rady Ministrów)

Klub PO zapowiedział głosowanie za przyjęciem sprawozdania KRRiT z działalności w 2013 r. Za jego odrzuceniem opowiedziały się kluby PiS i TR. W klubie SLD nie będzie dyscypliny. W trakcie środowej debaty głosu nie zabrał reprezentant PSL.

PiS zgłosił też poprawkę do projektu uchwały w tej sprawie; jej przyjęcie oznaczałoby odrzucenie sprawozdania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Przewodniczący Krajowej Rady Jan Dworak przypomniał w środę w Sejmie o zakończonym w 2013 r. procesie cyfryzacji telewizji naziemnej. KRRiT przeprowadziła dwa konkursy na nowe programy. W wyniku drugiego, rozstrzygniętego w ub. roku, koncesje na nadawanie naziemne przyznała kanałom TVP ABC, Fokus TV, TV Trwam i Stopklatka TV. Wystartowały one wiosną br.

Dworak przypomniał, że sprawa nieprzyznania przez Krajową Radę koncesji TV Trwam w pierwszym konkursie była badana przez sądy i inne organy państwa i była przedmiotem ponad 30 posiedzeń komisji parlamentarnych, w tym Odpowiedzialności Konstytucyjnej, która rozpatrywała wniosek o postawienie członków KRRiT przed Trybunałem Stanu; ostatecznie Sejm wniosek odrzucił.

W ocenie Dworaka media publiczne _ po pewnym okresie zawirowań _ wzmocniły swoją pozycję na rynku, czego dowodami są _ dobre wyniki słuchalności publicznych rozgłośni, stabilna pozycja głównych programów Polskiego Radia i poprawiająca się sytuacja finansowa TVP _.

_ Niestety, w 2013 r. nie udało się przygotować i skierować do prac parlamentarnych projektu ustawy modernizującego system finansowania mediów publicznych _ - zaznaczył Dworak. Podkreślił, że _ pobór opłaty abonamentowej opiera się nadal na zasadach, które w coraz większym stopniu stają się fikcyjne _.

Iwona Śledzińska Katarasińska (PO) uznała, że Krajowej Radzie _ należy się medal _ za czas spędzony w parlamencie _ na swoistych przesłuchaniach _ w sprawie TV Trwam. - _ Klub PO nie jest ani specjalnie zakochany w Krajowej Radzie, ani wobec niej bezkrytyczny, nie zawsze i nie we wszystkim zgadza się z jej decyzjami, choćby w przypadku cyfryzacji radia. Nie podobało nam się to, że została ona wdrożona tak po cichu i nagle _ - podkreśliła, nawiązując do rozpoczętego przez Polskie Radio procesu cyfryzacji sygnału w październiku 2013 r. _ To jednak szczegół wobec zakończonego z powodzeniem procesu cyfryzacji telewizji. (...) Dla jednej trzeciej gospodarstw domowych korzystających uprzednio z oferty sześciu kanałów zmiana jest kolosalna, bo dziś mamy do dyspozycji 24 programy _ - uznała.

Elżbieta Kruk (PiS) podkreśliła, że _ dominujący nurt stanowią media nieprzychylne, wręcz wrogie wartościom drogim polskiemu społeczeństwu _. - _ Jedyny nadawca spoza głównego nurtu, za którym przemawiało właściwie wszystko, został w pierwszym konkursie pominięty. To było tak jaskrawie niesprawiedliwe, że w obronę TV Trwam zaangażowała się znaczna część społeczeństwa _. Posłanka dodała, że w drugim postępowaniu konkursowym nacisk był tak silny, że Krajowa Rada musiała ostatecznie koncesję przyznać.

Kruk skrytykowała cyfryzację radia. Według niej Polskie Radio rozpoczęło ten proces pomimo m.in. braku strategii, negatywnego wyniku konsultacji społecznych, braku zainteresowania nadawców komercyjnych, bez których powodzenie przedsięwzięcia będzie niemożliwe.

Roman Kotliński (TR) uznał, że KRRiT zachowuje bierność wobec m.in. utrzymującego się chaosu w sprawie abonamentu. Skrytykował Krajową Radę za to, że - w jego ocenie - faworyzowała TV Trwam, tak określając zasady drugiego konkursu w części na program o charakterze religijnym, by nadawca stacji, fundacja Lux Veritatis zwyciężyła. Poseł uznał, że Krajowa Rada ma problem _ z szybkim podejmowaniem decyzji _, gdy TV Trwam i Radio Maryja naruszają prawo i koncesje np. pochwalając palenie _ Tęczy _ na pl. Zbawiciela w Warszawie podczas marszu niepodległości.

Tadeusz Iwiński (SLD) uznał, że _ cyfryzacja telewizji okazała się udana, cyfryzacja radia postępuje, proces koncesyjny zachodzi, ale elementów negatywnych jest bardzo dużo _, są to np. patologia reklamowa czy brak nowego rozwiązania w finansowaniu mediów publicznych. Dlatego posłów Sojuszu podczas głosowania nad przyjęciem sprawozdania KRRiT nie będzie obowiązywała dyscyplina.

Czytaj więcej w Money.pl
Głosując za rządem Tuska myślał o Jezusie _ Zadając sobie pytanie, co zrobiłby Jezus - nie miałem już wątpliwości _ - tłumaczy ten krok poseł, który odszedł z PO. Czy odejdzie z Polski Razem?
Sukces taktyczny Tuska i odwetowe uderzenie opozycji Premier, którego poparli nawet niezrzeszeni walczy o stanowiska w Brukseli. Tymczasem PiS nie składa broni.
Posłowie "banici" przeciwko wotum dla rządu - _ Nie język, jakiego używali politycy, jest problemem sprawy, a funkcjonowanie państwa _ - przekonywał Wipler.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)