Dom o wartości 800 tysięcy złotych, mieszkanie wycenione na 350 tysięcy złotych i 7 działek o wartości wynoszącej w sumie niemal 8,5 mln złotych - to nieruchomości, należące do lidera Kongresu Nowej Prawicy.
Poza kilkoma działkami, których jest jedynym właścicielem, Janusz Korwin-Mikke posiada również, razem z dwiema osobami, teren o wartości 60 tysięcy złotych.
Polityk utrzymuje się również z publikacji materiałów prasowych, za które w zeszłym roku uzyskał dochód w wysokości ponad 32 tysięcy złotych.
Prowadzi także działalność gospodarczą - Oficynę Konserwatystów & Liberałów - Janusz Korwin-Mikke, która przyniosła mu zaledwie 700 złotych dochodu.
W oświadczeniu majątkowym zapisał również, że posiada dwa samochody - Hyundai Tucson oraz Fiat Grande Punto o wartości ponad 10 tysięcy złotych każdy.
Nie ma jeszcze wszystkich oświadczeń
Jak dotąd na sejmowych stronach nie pojawiły się oświadczenia Michała Boniego, Jerzego Buzka, Danuty Jazłowieckiej, Jarosława Wałęsy (wszyscy z Platformy Obywatelskiej), Czesława Siekierskiego (z Polskiego Stronnictwa Ludowego)
i Adama Gierka (z Sojuszu Lewicy Demokratycznej).
Jak wypadają inni?
Na stronie Sejmu znajduje się także oświadczenie Anny Fotygi, byłej szefowej polskiej dyplomacji w rządzie Prawa i Sprawiedliwości. Była minister nie posiada żadnych oszczędności, współdzieli natomiast z mężem nieruchomość o powierzchni 152 metrów kwadratowych, która jest wyceniana na 800 tysięcy złotych.
Zdecydowanie lepiej niż posłance Annie Fotydze powodzi się Bogdanowi Wencie, europosłowi Platformy Obywatelskiej. Zgromadził on na kontach 2 miliony złotych, 392 700 euro oraz ponad 3 tysiące dolarów. Posiada również dom o powierzchni 346 metrów kwadratowych, który wyceniony jest na 2 miliony 400 tysięcy złotych.
Były trener reprezentacji szczypiornistów posiada również mieszkanie o wartości 350 tysięcy złotych. Mieszkanie jest w połowie własnością żony - Iwony Wenty. Do tego europoseł ma dwie działki budowlane o powierzchni: 750 metrów kwadratowych i 693 metrów kwadratowych. Ich łączna wartość to 450 tysięcy złotych.
Za kłamstwo w oświadczeniu grozi więzienie
Obowiązkowe oświadczenia majątkowe zawierają między innymi: informacje o łącznych zasobach pieniężnych, wszystkich nieruchomościach, udziałach i akcjach w spółkach handlowych. Posłowie raportują dane o prowadzonej działalności gospodarczej i stanowiskach zajmowanych w spółkach handlowych oraz osiąganych dochodach.
Zobowiązani są również zamieścić spis mienia ruchomego (takiego jak na przykład: biżuteria, sprzęt elektroniczny, motocykle) o wartości przekraczającej 10 tysięcy złotych i kredytach oraz pożyczkach na kwotę wyższą niż 10 tysięcy złotych.
- Informacje zawarte w oświadczeniu o stanie majątkowym są jawne. Posłowie i senatorowie nie udostępniają informacji o adresie zamieszkania i o miejscu położenia posiadanych przez nich nieruchomości - wynika z regulaminu Sejmu. Dodatkowo wszystkie pozostałe jawne informacje są publikowane w formie elektronicznej na stronach internetowych sejm.gov.pl
Podanie nieprawdy lub zatajenie prawdy w oświadczeniu podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
Czytaj więcej w Money.pl | |
---|---|
Korwin-Mikke nie ma wstępu do MSZ, dopóki... Sprawa została już oddana przez resort do prokuratury. | |
Boni i Korwin-Mikke. Ciąg dalszy afery _ Jeśli prokurator uzna, że dla wzmocnienia działania jest potrzebny mój wniosek, to oczywiście go złożę _ - deklaruje zaatakowany polityk. | |
Korwin-Mikke spoliczkował Boniego. Sprawa dla prokuratury _ To było symboliczne uderzenie, żeby odebrać mu honor _ - tłumaczy lider KNP. |