Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jakub Ceglarz
Jakub Ceglarz
|

Sprawa w e-sądzie. Kiedy można dochodzić swoich praw przez internet?

0
Podziel się:

W ten sposób można sądzić się tylko w niektórych rodzajach sporów. Zobacz, jakich.

Sprawa w e-sądzie. Kiedy można dochodzić swoich praw przez internet?
(BARTOSZ KRUPA/EAST NEWS)

Kiedy dłużnik zalega firmie telekomunikacyjnej czy sprzedawcy energii z zapłatą za kilka faktur, nie trzeba od razu kierować sprawy do sądu. Szczególnie, że trzeba to zrobić w placówce właściwej dla adresu zamieszkania klienta, co w wielu przypadkach może być uciążliwe. Rozwiązaniem w takiej sytuacji może być postępowanie internetowe. Zobacz, kiedy zdecydować się na e-sąd.

Internetowe postępowanie to rozwiązanie przede wszystkim dla prostych spraw o uregulowanie należności. E-sąd powstał po to, żeby tradycyjne placówki nie były zasypywane setkami pozwów o zapłatę faktur na niewielkie sumy.

Znacznie ułatwia to również odzyskanie pieniędzy od dłużnika w sytuacji, gdy wysłanie wezwania do zapłaty (tutajdowiesz się, jak je napisać) nie przyniosło efektu.

Ważne jednak, żeby roszczenia się nie przedawniły. W elektronicznym postępowaniu upominawczym (bo tak sprawę w sądzie internetowym nazywa Kodeks postępowania cywilnego) rozpatrywane są bowiem tylko te, dla których termin zapłaty minął w ciągu trzech ostatnich lat.

Jak wygląda procedura?

Za prowadzenie internetowych postępowań odpowiada VI Wydział Cywilny Sądu Rejonowego Lublin-Zachód, jednak uczestniczyć w nich mogą osoby z całej Polski. Żeby złożyć pozew do e-sądu, trzeba się w nim najpierw zarejestrować, co można zrobić tutaj, podając wszystkie swoje dane identyfikacyjne.

Gdy powód będzie już miał konto w systemie teleinformatycznym, może złożyć pozew. Wszystkie wytyczne co do dokumentu są takie same, jak w tradycyjnych postępowaniach (zobacz, co powinien on zawierać)
. Jedyną różnicą jest sposób ich złożenia. Zamiast osobistego stawienia się w sądzie lub wysyłki pocztą, wszelkie pisma procesowe można składać za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. Muszą one być poświadczone za pomocą podpisu elektronicznego z certyfikatem, który jednak jest wydawany przez e-sąd.

Podobnie jak w tradycyjnych postępowaniach, sprawa nie rozpocznie się, jeśli pozew nie będzie opłacony. Na korzyść e-sądu przemawia jednak wysokość opłat, która jest czterokrotnie niższa i wynosi 1,25 procenta wartości przedmiotu sporu (tutajdowiesz się, jak ją obliczyć). Ponadto w wielu przypadkach to dłużnik musi ją później zwrócić powodowi. Nie trzeba chyba tłumaczyć, że płatność musi być wykonana elektronicznie - przelewem bankowym lub kartą kredytową.

Możliwy sprzeciw

Jeżeli sąd uzna, że roszczenie jest zasadne, to wyśle (zazwyczaj zwykłą pocztą) postanowienie pozwanemu, który będzie miał obowiązek spłacić dług w ciągu dwóch tygodni, razem z kosztami i innymi opłatami. Jeśli jednak nie zgadza się z decyzją, może zgłosić sprzeciw (bo na przykład jego zdaniem roszczenie się już przedawniło). Nie musi przy tym zachowywać formy elektronicznej. Równie dobrze może na kartce papieru napisać kilka zdań uzasadnienia, po czym wysłać je pocztą na adres sądu.

W momencie wyrażenia sprzeciwu postępowanie internetowe się kończy i e-sąd przesyła sprawę do tradycyjnej placówki, właściwej ze względu na miejsce zamieszkania pozwanego. Później sprawa toczy się już normalnym trybem. Zazwyczaj jednak dłużnicy nie sprzeciwiają się i regulują zobowiązanie, choćby ze względu na dużo wyższe koszty w tradycyjnym sądzie.

Elektroniczna forma jest popularna wśród firm windykacyjnych, które najpierw skupują długi od firm (na przykład telekomunikacyjnych lub sprzedawców energii), a później odzyskują je od samych dłużników.

Czytaj więcej w Money.pl
Takiej spółki nie da się pozwać do sądu Jedyna szansa na dochodzenie swoich spraw to batalia z poszczególnymi wspólnikami.
Sprawa w sądzie? Bez tej wiedzy się nie uda Przy składaniu pozwu najważniejszą rzeczą jest, żeby zrobić to we właściwej placówce.
Wygrana w sądzie? Wtedy nie masz szans Bez poprawnie złożonego pozwu, postepowanie nie tylko nie zakończy się po myśli powoda, ale nawet się nie rozpocznie.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)