Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jakub Ceglarz
Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Właściwość miejscowa sądu. Od czego zależy miejsce złożenia pozwu?

0
Podziel się:

Przy składaniu pozwu najważniejszą rzeczą jest, żeby zrobić to we właściwej placówce.

Właściwość miejscowa sądu. Od czego zależy miejsce złożenia pozwu?
(Bartosz Krupa/East News)

Złożenie pozwu do sądu rodzi podstawowe pytanie: która placówka będzie odpowiednia do rozpoznania sprawy? Zazwyczaj właściwy jest sąd, pod który podlega pozwany, ale i od tej zasady są wyjątki. Zobacz, jak działa to na przykład w sprawach o alimenty, spadek czy ustalenie właściciela nieruchomości.

Dlaczego to pozwany jest w uprzywilejowanej pozycji przy wyborze właściwego sądu? Dzieje się tak z bardzo prostej przyczyny. Uczestniczy on w postępowaniu nie z własnej woli, dlatego nie naraża się go na niedogodności związane z dojazdem czy utratą czasu. To powód więc musi wykazać się większą determinacją, bo to on inicjuje sprawę sądową. Właściwość sądu ma przede wszystkim znaczenie w sytuacjach, gdy powód mieszka w zupełnie innej części kraju niż pozwany. To on będzie musiał więc pojechać na przykład ze Szczecina do Warszawy, a nie oczekiwać przyjazdu od drugiej strony.

To właśnie miejsce zamieszkania ma największe znaczenie przy składaniu pozwu do sądu. W przypadku gdy pozwanym jest osoba prawna (na przykład firma), to odpowiednia będzie ta placówka, na terenie której przedsiębiorstwo ma siedzibę. Z kolei dla powództwa wobec Skarbu Państwa - powód musi skierować się do sądu właściwego ze względu na siedzibę jednostki, z której działalnością wiąże się roszczenie. Wszystkie powyższe zasady to tzw. właściwość miejscowa ogólna.

Przykład Nauczycielka, która mieszka w Otwocku, ale pracuje w warszawskim gimnazjum, składa sprawę do sądu o mobbing. Ponieważ organem prowadzącym szkołę jest miasto Warszawa, to do tamtejszego sądu powinien być skierowany pozew. Okręgowy czy rejonowy?

Oprócz miejsca, ważny jest również wybór odpowiedniego rodzaju sądu (tzw. właściwość rzeczowa). Do kompetencji sądu okręgowego, których pełną listę zawiera art. 17 Kodeksu postępowania cywilnego, należą m. in. sprawy z zakresu:

  • praw niemajątkowych.
  • ochrony praw autorskich i pokrewnych,
  • prawa prasowego,
  • praw majątkowych, w których wartość przedmiotu sporu przewyższa 75 tysięcy złotych,
  • zapobiegania i zwalczanie nieuczciwej konkurencji.

W pozostałych przypadkach (niewymienionych w powyższym art. Kodeksu) właściwy będzie sąd rejonowy.

Wyjątki od reguły

Niektóre rodzaje spraw są przypisane do konkretnego sądu, nie zawsze zgodnego z miejscem zamieszkania pozwanego (tzw. właściwość wyłączna), a niekiedy powód może wybrać, do której placówki skierują pozew (tzw. właściwość przemienna).

Wszelkie sprawy związane z ustaleniem własności lub innych praw rzeczowych do nieruchomości są rozstrzygane przez sąd odpowiedni nie dla miejsca zamieszkania stron, ale dla położenia przedmiotu sporu.

Podobnie ma się sprawa w innych przypadkach. Na przykład w postępowaniu spadkowym właściwym jest sąd według ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy, a powództwo ze stosunku małżeństwa rozpatrywać powinna placówka właściwa ze względu na ostatnie wspólne miejsce zamieszkania małżonków.

Z kolei prawo wyboru powód ma na przykład w przypadku postępowania alimentacyjnego. Oprócz klasycznej właściwości miejscowej ogólnej, taki rodzaj sprawy może rozpatrzeć sąd odpowiedni dla miejsca zamieszkania dziecka. W przypadku powództwa z zakresu prawa pracy właściwy może być też sąd, na którego terenie praca była wykonywana, natomiast przy roszczeniu z najmu lub dzierżawy - placówka, w której rejonie znajduje się wynajmowana (lub dzierżawiona) nieruchomość.

Nie ma też przeszkód, żeby strony umówiły się na konkretny sąd, nawet taki, który nie jest odpowiedni w rozumieniu Kodeksu postępowania cywilnego. Wtedy jednak trzeba taką umowę sporządzić na piśmie.

Czytaj więcej w Money.pl
Tak zaoszczędzisz na sprawie w sądzie Opłaty mogą niekiedy wynosić od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Zobacz, jak można ich uniknąć.
Łapiąc złodzieja możesz złamać prawo Za nawet najmniejsze przekroczenie uprawnień możesz odpowiedzieć przed sądem.
"Nabici w mBank". Jest wyrok sądu Skala roszczeń wobec banku - z tytułu zawyżonego oprocentowania kredytów hipotecznych szacowana jest nawet na 120 milionów złotych.
wiadomości
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)