Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Spada bezrobocie, ale i płace, rośnie za to imigracja z Polski

0
Podziel się:

Stan rynku pracy potwierdza wyjście brytyjskiej gospodarki z okresu recesji - ale ludzie zarabiają mniej niż dawniej.

Spada bezrobocie, ale i płace, rośnie za to imigracja z Polski
(www.CGPGrey.com/Flickr)

Brytyjski urząd statystyczny podał najnowsze dane o zatrudnieniu i płacach. Wynika z nich, że bezrobocie w Wielkiej Brytanii jest dziś najniższe od 6 lat. Stan rynku pracy potwierdza wyjście brytyjskiej gospodarki z okresu recesji - ale ludzie zarabiają mniej niż dawniej.

Oceniając te wyniki, ekonomistka londyńskiego _ Timesa _, Louise Cooper powiedziała BBC: _ Wzrost zatrudnienia i spadek bezrobocia są niesłychane: o ponad półtora procent w ciągu niespełna roku, to porażające _.

Ale temu wzrostowi zatrudnienia nie towarzyszy proporcjonalny wzrost płac. Brytyjski urząd statystyczny ocenia go na zaledwie 0,6% w ciągu roku. Znawca rynku pracy, profesor Danny Dorling z Oxfordu powiedział BBC: _ Ludzie podejmują pracę albo tworzą własne miejsca pracy, ale zarabiają znacznie mniej niż dawniej. _

_ _

_ A dzieje się tak po części dlatego, że są gotowi na wszystko, byle uniknąć kolejki do zasiłków _. Podobnie jak w minionych latach, bardzo wiele nowych miejsc pracy zajmują imigranci. Dane urzędu statystycznego wskazują, że nie są to jednak Rumuni i Bułgarzy, których najazdu tak się obawiano z początkiem roku.

Ich liczba wzrosła w ciągu pierwszych 6 miesięcy zaledwie o 13 tysięcy. O wiele więcej pracowników - 59 tysięcy - przybyło z pozostałych państw członkowskich na wschodzie Europy, głównie z Polski.

Czytaj więcej w Money.pl
Policja w zachodnim Londynie twittuje po polsku To pierwsze takie otwarcie na inne społeczności, za którym pójdą dalsze.
W Anglii drakońskie kary dla kierowców Do tej pory kara za przekroczenie prędkości na autostradzie wynosiła maksymalnie 2 i pół tysiąca funtów. Sprawdź, o ile wzrośnie.
Polacy pokażą Cameronowi żółtą kartkę? Polacy na Wyspach są dużym elektoratem do zagospodarowania, zarówno dla brytyjskich partii politycznych, jak i animatorów polskiego lobby.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)