Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Śmierć Politkowskiej. Dziennikarka uczczona przez krewnych i dziennikarzy

W czerwcu bieżącego roku sąd w Moskwie skazał na karę dożywotniego pozbawienia wolności dwie osoby. Nie przyznają się do winy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(John Martens)

7 października przypada ósma rocznica śmierci dziennikarki. Przed usytuowaną na budynku redakcji _ Nowej Gaziety _ tablicą upamiętniającą Politkowską złożono kwiaty wykonane z papieru gazetowego. Za surowiec posłużyły pierwsze strony kilkudziesięciu rosyjskich i zagranicznych gazet poświęcone zamordowanej dziennikarce.

Akcję tę zorganizowała Amnesty International, międzynarodowa organizacja broniąca praw człowieka. Z Polski przyłączyły się do niej _ Gazeta Wyborcza _ i _ Rzeczpospolita _.

Anna Politkowska była nie tylko dziennikarką, ale także obrończynią praw człowieka i autorką książek o współczesnej Rosji, w tym o wojnie w Czeczenii i autorytarnej polityce Władimira Putina. Została zastrzelona 7 października 2006 roku na klatce schodowej swojego moskiewskiego domu, gdy czekała na windę.

W czerwcu bieżącego roku sąd w Moskwie skazał na karę dożywotniego pozbawienia wolności Łom-Alego Gajtukajewa i Rustama Machmudowa, organizatora i bezpośredniego sprawcę zabójstwa Politkowskiej. Inny z organizatorów morderstwa, były oficer milicji Siergiej Chadżikurbanow został skazany na 20 lat kolonii karnej, a pomocnicy zabójcy, bracia Rustama Machmudowa, Dżabrail i Ibrahim, na - odpowiednio - 14 i 12 lat łagru. Żaden z nich nie przyznał się do winy. Wszyscy złożyli apelacje.

Jeszcze jeden oskarżony w tej sprawie, były oficer milicji Dmitrij Pawluczenkow, który przyznał się do winy i zobowiązał do współpracy podczas śledztwa, zawierając stosowny układ z prokuraturą generalną, w grudniu 2012 roku został skazany na 11 lat kolonii karnej. Sąd uznał go za współorganizatora zbrodni. W dalszym ciągu nie wykryto zleceniodawców zabójstwa Politkowskiej.

Dzieci dziennikarki, Wiera i Ilja, a także koledzy z _ Nowej Gaziety _ konsekwentnie podkreślają, że nie uznają sprawy zamordowania Politkowskiej za zamkniętą dopóki nie zostanie wskazany i osądzony zleceniodawca zabójstwa.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/178/m248242.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/smierc;anny;politkowskiej;sad;uznal;wine;zabojcow,101,0,1541477.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Sąd znalazł winnych zabójstwa Politkowskiej Ława przysięgłych w moskiewskim sądzie uznała za winnych pięciu sądzonych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/252/m321020.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/demokracja;w;rosji;kreml;ma;kaganiec;na;zagraniczne;media,186,0,1624762.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Kreml ma kaganiec na zagraniczne media Duma Państwowa chce ograniczyć udziały inwestorów zagranicznych w kapitale zakładowym spółek medialnych w Rosji do 20 procent.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/252/m310780.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/dozywocie;dla;organizatora;i;sprawcy;zabojstwa;politkowskiej,47,0,1559599.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Dożywocie za zabójstwo dziennikarki W dalszym ciągu jednak nie wykryto zleceniodawców zabójstwa.
Tagi: zabójstwo anny politkowskiej, anna politkowska, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz