Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Śmierć Barbary Blidy. Proces oficera ABW zacznie się od nowa

0
Podziel się:

Dzisiaj zapadła decyzja w sprawie wyroku dla byłego funkcjonariusza ABW.

Śmierć Barbary Blidy. Proces oficera ABW zacznie się od nowa
(Bartosz Krupa/East News)
bEKAnKSZ

Sąd Rejonowy w Siemianowicach musi ponownie przeprowadzić proces Grzegorza S., oskarżonego o niedopełnienie obowiązków w czasie zatrzymywania Barbary Blidy. Katowicki sąd okręgowy uchylił ubiegłoroczny wyrok skazujący S. na pół roku więzienia w zawieszeniu.

Sąd nakazał powtórzenie procesu po apelacji obrony. Odwołania od wyroku złożył zarówno S., jak i jego obrońca.

Była posłanka SLD i minister budownictwa popełniła samobójstwo 25 kwietnia 2007 r., kiedy funkcjonariusze ABW przyszli przeszukać jej dom w Siemianowicach Śląskich i zatrzymać ją na polecenie Prokuratury Okręgowej w Katowicach. Miały jej zostać przedstawione zarzuty w śledztwie dotyczącym tzw. afery węglowej.

bEKAnKTb

Grzegorz S. kierował tzw. grupą realizacyjną, powołaną do zatrzymania Blidy. Łódzka prokuratura oskarżyła go o niedopełnienie obowiązków służbowych, a przez to - o działanie na szkodę interesu publicznego i prywatnego _ poprzez stworzenie niebezpieczeństwa dla prawidłowego przebiegu czynności procesowych oraz dla życia i zdrowia Barbary Blidy _. Grzegorz S. odwołał się od pierwotnego wyroku, chciał powtórzenia procesu.

Podobnie jak proces w I instancji, także rozprawa odwoławcza przed katowickim sądem odbyła się z wyłączeniem jawności - z uwagi na ściśle tajne materiały zgromadzone w aktach. Z tego samego powodu jawna była tylko sama sentencja wyroku, nieznane są jego motywy. Ustne motywy orzeczenia poznają jedynie strony, które przeszły wysłuchać ich w kancelarii tajnej.

Proces Grzegorza S. toczył się przed siemianowickim sądem od listopada 2009 r. Sąd podzielił argumentację prokuratury, że podczas zatrzymywania Blidy Grzegorz S., jako osoba odpowiedzialna za prawidłowy przebieg działań, nie wydał dwóm pozostałym funkcjonariuszom ABW polecenia przeszukania Blidy i łazienki w jej domu. Sam też nie podjął działań w tym kierunku.

W połowie lutego br. Grzegorz S. odwołał się od wyroku, potem apelację złożył też jego obrońca mec. Rafał Gryń. Z uwagi na niejawny charakter sprawy - z tego samego powodu utajniony był sam proces - adwokat nie chciał mówić o szczegółach.

bEKAnKTh

Wyroku siemianowickiego sądu nie skarżyła Prokuratura Okręgowa w Łodzi. Oskarżyciel publiczny domagał się dla Grzegorza S. kary roku więzienia w zawieszeniu, grzywny i 5-letniego zakazu zajmowania stanowisk związanych z prowadzeniem postępowań przygotowawczych i wykonywania czynności w ich ramach. Odwołania od wyroku nie składała też pełnomocniczka rodziny Blidów mec. Stanisława Mizdra.

W procesie odpowiada jedynie S. Prokuratura uznała, że zebrane dowody nie dały podstaw do przedstawienia zarzutów dwóm pozostałym funkcjonariuszom ABW z grupy realizacyjnej, wypełniali bowiem obowiązki w zakresie poleceń wydawanych przez Grzegorza S. W związku z tym postępowanie umorzono.

Umorzone zostały też wątki śledztwa dotyczące zabezpieczenia śladów i dowodów w domu Blidy po jej śmierci, nacisków na prokuratorów zaangażowanych w prowadzenie postępowania oraz działań katowickich prokuratorów już po śmierci Blidy.

Także umorzeniem zakończyła się sprawa Witolda Marczuka - który kierował ABW od listopada 2005 do września 2006 r. Łódzka prokuratura, która zarzucała mu przekroczenie uprawnień i działania na szkodę interesu publicznego w śledztwie dot. przygotowania ABW do zatrzymania Blidy i filmowania akcji w jej domu, ostatecznie nie dopatrzyła się przestępstwa.

bEKAnKTi

W wątku śledztwa dotyczącym ewentualnych nacisków na prokuratorów ze strony polityków bądź przełożonych przesłuchani zostali m.in. uczestnicy narad u ówczesnego premiera Jarosława Kaczyńskiego. Z ujawnionych przez media zeznań b. szefa MSWiA Janusza Kaczmarka i b. komendanta głównego policji Konrada Kornatowskiego wynika, że b. minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro i b. szef ABW Bogdan Święczkowski chcieli postawienia zarzutów Blidzie. Kaczmarek miał natomiast mówić, że nie ma przeciw niej wystarczających dowodów. Według niego były naciski polityczne i wiele nieprawidłowości. Co innego mieli zeznać pozostali uczestnicy narady.

Sprawę śmierci Blidy badała sejmowa komisja śledcza. Zgodnie z jej głównymi wnioskami i rekomendacjami b. premier Jarosław Kaczyński i b. minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powinni stanąć przed Trybunałem Stanu, a byli szef oraz wiceszef ABW Bogdan Święczkowski i Grzegorz Ocieczek - usłyszeć zarzuty.

Czytaj więcej w Money.pl
Jest decyzja sądu w sprawie matki Madzi Prokuratur chce wymierzenia Katarzynie W., oskarżonej kary dożywocia, obrona domaga się uniewinnienia.
Katarzyna W. znów przed sądem. Tym razem... Sąd Apelacyjny w Katowicach kontynuuje przesłuchiwanie biegłych, którzy wydawali opinię na temat śmierci półrocznej Magdy z Sosnowca.
CCE wygrał w sądzie ze spółką Komputronika Contanisimo domagało się 48,7 mln zł z odsetkami od 2011 r. z tytułu poręczenia za cenę akcji opcji...
bEKAnKTC
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)